Koronavirüs salgını tespiti için her evden bir kişiye koronavirüs testi yapılacak!

Koronavirüs salgını tespiti için her evden bir kişiye koronavirüs testi yapılacak!

Son dönemlerde etkisini artıran koronavirüs salgınından daha hızlı bir şekilde kurtulmak için her evden bir kişiye koronavirüs testi yapılacak! İşte detaylar…

Koronavirüs tedbirleri tüm hızıyla uygulanmaya devam ederken, çay üreticilerine verilen izin sonrasında her çay üreten haneden bir kişiye koronavirüs testi yapılmasına karar verildi. Bu görev için 110 kişilik bir görev ekibi kuruldu. Bu ekip çay bölgelerindeki her evden bir kişiye koronavirüs testi yapacak. Doğu Karadeniz’de yaklaşık 1 milyon üreticinin çay hasadı başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınır kapıları kapatılınca yabancı uyruklu işçiler çay toplamak için Türkiye’ye gelememişti. Şehirler arası yolculuklara da yasak konulduğundan Türk işçiler de gelemeyince işçi ihtiyacı doğmuştu. Bundan dolayı İçişleri, Sağlık, Orman ve Tarım Bakanlığı’nın aldığı kararla çay toplamak için vatandaşlarımıza seyahat izni verildi. Bu karar geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

50 Bin Kişi Başvuruda Bulundu

Çay üreticilerine izin verilmesinin ardından yaklaşık 50 bin kişi yaş çay hasadı için seyahat izni başvurusunda bulundu. Çay hasadı geçtiğimiz Çarşamba gününden itibaren başladı. Rize, Artvin, Giresun ve Trabzon illerini kapsayan çay hasadı için koronavirüs tedbirleri de alındı. Her il sınırına polisler ve sağlık ekipleri konuldu. Sadece Rize iline 36 bin kişi başvuruda bulundu. Şu an 12 bin kişinin şehre geldiği düşünülüyor ve diğerlerinin de önümüzdeki günlerde şehre varmaları beklenmektedir.

Her evden bir kişiye koronavirüs testi yaptıracak olan ekipler köy köy, mahalle mahalle gezmektedir. Bu ekipler, kent dışından gelen aileleri camilerin hoparlörlerinden camiye davet ederek test yapacaktır. Test negatif çıkarsa bu kişiler ev ihtiyaçlarını karşılamak üzere dışarı çıkabilecektir. Evde bulunan diğer kişiler ise dışarı çıkamayacak ve sadece çay hasadı yapacaktır. 14 günlük karantina süresi bitenler ise normal bir şekilde hayatlarını sürdürecek. Ekiplerin 3 gün içerisinde 5 bin kişiye test yapması beklenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.