Koronavirüs ne zaman bitecek? Coronavirüs yok olacak mı?

Koronavirüs ne zaman bitecek? Coronavirüs yok olacak mı?

Koronavirüs'ün gündemden düşmüyor olması vatandaşların da tüm dünyada hayatın ne zaman normale döneceğini merak etmesine neden oluyor. Vatandaşlar Koronavirüs ne zaman bitecek? Coronavirüs yok olacak mı? sorularını araştırıyor. İşte konu ile yapılan uzman açıklamaları.

Çin’de başlamasına rağmen bütün dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ünden ölüm haberleri gelmeye devam ettikçe vatandaşlar koronavirüs hakkında daha fazla araştırma yapmaya başladı. Aynı zamanda virüsün ne zaman biteceği ve hayatın normale döneceği de merak ediliyor.

Koronavirüs’ün havaların ısınması ile birlikte ortadan kaybolacağına dair iddialar ortaya atıldı. Uzmanlar, bazı solunum yolu virüslerinin sezonluk etki gösterdiğini bazılarının ise yıl boyu etkin olacağına dikkat çekiyor.

Koronavirüs yazın geçer mi?

Sağlık uzmanları, solunum yolu virüslerinin etki gösterdiği hava sıcaklığının 0-7 derece arası olmasından dolayı bahar ayları ile birlikte çoğu virüsün ortadan kalkacağını söylese de Covid-19 virüsünün yaz aylarında da ortadan kalkmayacağını dile getirdi.

Covid-19 virüsü için insanların bağışıklık sistemi ise henüz hazır değildir. Ayrıca bu yeni virüs tedavisinin henüz dünya genelinde uygulanabilecek bir tedavisi de yoktur. Bu sebepten dolayı yaz ayları ile virüsün ortadan kalkacağına dair söylentilerin somut bir verisi bulunmuyor. Geçmiş yıllara bakılacak olursa sıcak havalarda ve yaz aylarında bazı virüslerin yayılmaya devam ettiği ortaya çıkıyor.

Yaz aylarının yaşandığı Güney Yarım Küre’de ise virüs yayılmaya devam ediyor. Havaların normallerin üzerinde olduğu Avusturalya, Kuveyt ve Bahreyn’de ise koronavirüs vakaları bulunuyor.