Koronavirüs aşısı ve tedavi çalışmaları ne aşamada? Corona virüs aşısı bulundu mu?

Koronavirüs aşısı ve tedavi çalışmaları ne aşamada? Corona virüs aşısı bulundu mu?

Korona virüs etkisinin dünya genelinde binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olurken ''Koronavirüs aşısı ve tedavi çalışmaları ne aşamada ve corona virüs aşısı bulundu mu?'' tartışmaları başladı. İşte korona virüsün etkisiz hale getirilebilmesi için yapılan çalışmalarda son durum.

Global anlamda pek çok ülkeye yayılarak binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan korona virüsün tedavisi henüz bulunamadı. Aşı ve ilaca ilişkin çalışmalar büyük bir hızla devam ederken, şu aşamada virüs karşısında yapılabilecek en iyi şey verilen tavsiyeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Korona virüse yakalanmış olan bireylerin durumuna bağlı olarak tedaviler uygulanmaktayken, virüse özgü aşı çalışmaları da devam ediyor.

Belçika’da virüsün laboratuvar ortamında etkisiz hale getirildiği açıklandı

Belçika Gent Üniversitesi Flaman Biyoteknoloji Enstitüsü, korona virüs karşısında koruma sağlayan ilacın araştırmalarında büyük bir aşama kaydedildiğini duyurdu. Enstitü uzmanı Prof. Dr. Xavier Saelens, laboratuvar ortamında COVID-19 virüsünün etkisiz hale getirildiğini paylaştı.

Profesör Saelens, keşfedilen antikorun koronavirüse karşı etkin koruma sağladığını belirtti ve söz konusu çalışmaları ‘’fantastik bir ekip çalışmasının zaferi’’ diye tanımladı. Saelens, atılan bu adımla virüsün insan hücrelerine bulaşmasının da engellenebileceğini duyurdu.