Kilo almak isteyen kişilerin yiyebileceği sağlıklı besin ve yiyecekler

Kilo almak isteyen kişilerin yiyebileceği sağlıklı besin ve yiyecekler

Kilo almak istemeyen kişilerin bazı besinleri tüketmemeye dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca diyet programlarında sık sık kullanılan bazı sağlıklı besinlerin de kilo aldırdığını unutmamak gerekir. Bazı sağlıklı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi kiloya neden olabilmektedir.

Sağlığına dikkat etmek isteyen kişilerin kilo almamak için bazı yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Sağlıklı ve düşük kalorili besinlerin tüketilmesi fazla kilolardan uzak tutmaktadır. Ancak kilo verdirdiği söylenen her besin kilo verdirmemektedir.

Sağlıklı Yiyecekler Kilo Aldırır Mı?

Sağlıklı yiyeceklerin kilo kontrolünde çok faydalı olduğu düşünülmektedir. Fakat bu bütün sağlıklı için geçerli değildir. Bazı sağlıklı yiyeceklerin fazla kiloya neden olduğu araştırmalar sonucunda saptanmıştır.

Kilo Aldıran Sağlıklı Yiyecekler

 • Süt
 • Pirinç
 • Kuruyemiş
 • Kırmızı et
 • Somon balığı
 • Kurutulmuş meyveler
 • Tam tahıllı ekmekler
 • Bitter çikolata
 • Yumurta
 • Tam yağlı yoğurt
 • Baklagiller

Süt Neden Kilo Aldırır?

En sağlıklı besinler arasında gösterilen süt, kilo aldırmaktadır. Protein, yağ ve karbonhidrat bakımından fazlasıyla zengin olan süt, devamlı tüketilirse kilo aldırmaktadır. Kilo almak istemeyen kişilerin özellikle tam yağlı sütlerden uzak durması gerekmektedir.

Pirinç Neden Kilo Aldırır?

Sağlıklı besinlerden bir tanesi olan pirinç de kiloya neden olmaktadır. Pişmiş pirinçte 190 kalori vardır. Bir porsiyon pirinç tüketen birisi fazlasıyla kalori almış olur. Bundan dolayı sürekli pirinç tüketmekten uzak durmak gerekir.

Kuruyemiş Neden Kilo Aldırır?

Fazla kuruyemiş tüketmemekte herhangi bir sorun yoktur. Ancak kuruyemişin fazla tüketilmesi fazla kilolara neden olmaktadır.

Kırmızı Et Neden Kilo Aldırır?

En sağlıklı besinler arasında gösterilen kırmızı et, fazla kilolara neden olmaktadır. Kırmızı ette fazlasıyla lösin bulunmaktadır. Kırmızı et yemek isteyen ancak kilo almak istemeyen kişilerin yağsız et tüketmeleri gerekmektedir.

Somon Balığı Neden Kilo Aldırır?

Somon balığı diyet programlarının vazgeçilmez besinleri arasında yer almaktadır. 170 gramlık bir somon filetosunda 350 kalori bulunmaktadır. Protein oranı yüksek olan somon balığının tüketimine dikkat etmek gerekir.

Tam Tahıllı Ekmek Neden Kilo Aldırır?

Karbonhidrat bakımından oldukça zengin olan tam tahıllı ekmek, yumurta, et ve peynir gibi besinlerle beraber tüketildiğinde fazla kalori alımına neden olmaktadır. Bundan dolayı tam tahıllı ekmek tüketen kişilerin dikkatli olması gerekmektedir.

Bitter Çikolata Neden Kilo Aldırır?

Bitter çikolatanın kilo aldırmadığı düşünülmektedir. Ancak bitter çikolatada %70 oranında kakao vardır. Bundan dolayı bitterin kalori oranı yüksektir. Antioksidan yönünden zengin olan bitter çikolatanın tüketimine dikkat edilmesi gerekir.

Yumurta Neden Kilo Aldırır?

Diyet programlarında tok tutma özelliğinden dolayı fazlasıyla kullanılan yumurta, bütün olarak tüketilirse kilo aldırmaktadır. Bütün yumurta tüketimine dikkat etmek gerekmektedir.

Tam Yağlı Yoğurt Kilo Aldırır Mı?

Yoğurt özellikle meyveyle birlikte tüketilirse fazla kalori aldırmaktadır. Yoğurt tüketen kişilerin kilo almaması için yağsız ve diyet yoğurtları tercih etmesi gerekir.

Baklagiller Neden Kilo Aldırır?

Nohut, mercimek, esmer bulgur gibi baklagiller çok tüketilmesi durumunda kilo aldırmaktadır. Kilo almamak için baklagillerin tüketimine dikkat etmek gerekir.