Karantina nedir? Karantina hangi durumlarda uygulanır? Türkiye'de karantina uygulanacak mı?

Karantina nedir? Karantina hangi durumlarda uygulanır? Türkiye'de karantina uygulanacak mı?

Korona virüsün vakasının artması ile birlikte sosyal medyada Türkiye'nin karantina uygulayıp uygulamayacağı konuşulmaya başlandı. Vatandaş karantinanın ne olduğunu ve hangi durumlarda uygulandığını merak ediyor. Açıklama Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan geldi.

Karantina Nedir?

Korona virüs olayının ülkemizde de görülmesi ve vakaların giderek artması nedeniyle vatandaş Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nı arayarak karantinanın ne olduğunu ve Türkiye’de karantinanın olup olmayacağını sormaya başladı.

Karantina, bulaşıcı hastalıkların yayılmasına engel olmak için belirli bölgelerin veya yerlerin giriş ve çıkışlarının engellenmesi, kontrol altında tutulması durumudur. Alınan bu sağlık önlemine verilen isim karantinadır.

Korona virüs vakası Türkiye’de de 8 gün önce tespit edilmiş ve vaka sayısı git gide artmaya başlamıştır. Konu ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, alınan tedbirlere herkesin uymasını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün 14.00 da konuşma yapacağı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından twitter üzerinden bildirildi. Fahrettin Altun, millet ve devlet birlikteliği ile atılacak adımlarla ilgili Cumhurbaşkanımızın saat 14.00da konuşacağını duyurdu.

Vatandaş tarafından özellikle sosyal medyada çok konuşulan sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklama geldi. İlk açıklamada sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığı belirtildi. Ardından Fahrettin Altun bir açıklama daha yaptı ve bu açıklamada yapılan bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ve sokağa çıkma yasağının gündeme gelmediğini özellikle vurguladı.

Korona Virüs Nedir?

Soğuk algınlığı olarak başlayan ve giderek şiddetlenerek solumun veya ağır akut solunum sendromu gibi daha ciddi hastalıkların oluşmasına neden olan virüslere verilen isimdir.

Covid-19 Nedir?

Çin, Wuhan kentinde ortaya çıkmış. Solunum yolu enfeksiyonunun ciddi boyutlarda olmasına neden olan virüs olarak bilinmektedir.

Pandemi Nedir?

Tüm dünyayı eş zamanda tehdit eden yaygın bir bulaşıcı hastalığa verilen genel isimdir.

Epidemi Nedir?

Salgın hastalıkların veya başka bir durumun yaygınlaşması ve bunun birden fazla kişiye bulaşması anlamına gelmektedir.

İzolasyon Nedir?

Salgın bir hastalığın yayılma oranını düşürmek veya yayılmasını engellemek adına hastalar ile sağlıklı kişileri birbirinden uzak tutma yöntemine verilen isimdir.

Enfeksiyon Nedir?

Bir virüsün organizmada hastalığın oluşmasına neden olması ve organizmaların geneline yayılması durumudur.