Karaciğer kendini nasıl ve ne zaman yeniler? Karaciğer'in yenilenmesi süreci

Karaciğer kendini nasıl ve ne zaman yeniler? Karaciğer'in yenilenmesi süreci

Karaciğerin kendini ne zaman yenilediği 30 yaşlarını geçiş olan kişiler tarafından internet ortamında sıkça aratılmaktadır. Peki karaciğer kendini ne zaman yeniler? Karaciğer gençken hızlı yenilenir ancak yaş ilerledikçe yavaş yenilenmeye başlar…

Karaciğer Kendini Ne Zaman Yeniler?

Karaciğer zamanla kendini yenilemektedir. Bedenimiz mükemmel şekilde meydana getirilmiştir ve hemen hemen tüm organlarımıza yaşamımız boyunca kendini yenilemektedir. Tabii bu durum gençken daha hızlı ve sonralarda yaşlıyken de daha yavaş bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Karaciğer genellikle 3 ve 6 aylık zaman dilimlerinde bir kendini yenilemektedir. 3 ve 6 aylık zaman dilimi içinde kendini yenileyen karaciğer yapılan araştırmalar sonucunda ilk 3 hafta içinde yenilemenin büyük bir bölümünü gerçekleştirmektedir. Sonraki süreç içinde ise yenilemenin kalanı gerçekleştirilmektedir.

Karaciğerin kendini yenilemesi süreci yalnızca hücresel olarak değil aynı zamanda yapısal olarak da gerçekleştirilmektedir. Bir insanın karaciğerinden bir parça alınması ve sonrasında farklı bir hastaya aktarılması sonrasında, bağışı yapan kişinin karaciğeri ortalama olarak 3 ay sonra eski haline gelmektedir.

Diğer yandan karaciğeri zarar görmüş olan hastaların, karaciğere iyi gelen besinleri tüketmeleri gerekmektedir. Karaciğer rahatsızlıkları kimi zaman çok ciddi problemler şeklinde hastaların karşısına çıkabilmektedir. Bu yüzden karaciğere zarar veren alkol türü gıdaların mümkün mertebe az tüketilmesi ya da hiç tüketilmemesi doktorlar tarafından verilen tavsiyelerin en başında gelmektedir. Genç yaşta karaciğer kapsamında bir sorun görülmese bile ilerleyen yaşlarda rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir.