Kansere davetiye çıkaran 19 sağlıksız besin

Kansere davetiye çıkaran 19 sağlıksız besin

Tüm Dünya genelinde ve ülkemizde de son zamanlarda çok fazla görülen kanser hastalığı maalesef beslenme şeklimizden dolayıda ortaya çıkabiliyor. Kanser riskinden korunmak için uzak durmamız gereken bazı gıdalar var. Peki, sağlığımızı korumak için hayatımızdan çıkarmamız gereken bu 19 besin nelerdir?

Hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme bir çok sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Bunun yanısıra tükettiğimiz bazı besinlerin de kanser hastalığını tetiklediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Tükettiğimiz bazı besinleri hayatımızdan çıkararak kanser riskinden korunabiliriz. Peki bu besinler hangileridir? Hangi besinlerde kanser riski vardır? İşte yanıtı..

YÜKSEK ATEŞTE YANMIŞ YİYECEKLER

Mangaldaki pişen etin yanık kısmı zehirli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu zehir vücuda girdikten sonra bir çok hastalığa yol açtığı gibi kanser riskini de arttırır. Bu yüzden her ne kadar sevsekte yanmış etlerden uzak durmakta fayda var.

PATLAMIŞ MISIR

İşlenmiş patlamış mısırda hidrojene yağlar bulunuyor. Bu yağların yanı sıra, mikrodalga fırında yapılan patlamış mısırların akciğer kanserine sebep olduğu söyleniyor. Mikrodalga fırının içine attığımız yapışmaz mısır paketinin içerisindeki kimyasal maddeler ise bu kansere yol açan en önemli nedenlerden

HİDROJENE YAĞLAR

Hidrojene yağlar, oldukça farklı çeşit gıdalarda bulunur. Özellikle hazır ambalajlı yiyeceklerde, fast food tarzı yiyeceklerde ve margarinde bulunan bu yağlar bir zamanlar bitkisel yağlar olmakla beraber daha sonra işlenerek trans yağa dönüştürülmüş olan yağlardır. Bu tür yağların çeşitli kanser türüne yol açtığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

İŞLENMİŞ ETLER

İşlenmiş etlerin içerisinde birçok zararlı maddeyle karşılaşılır. En başta hayvanlar zirai ilaçlarla veya genetiği değiştirilmiş organizmalarla beslenmiş olabilirler. İçeriği bozulmaması için katılan bu zararlı nitratlar etten daha çok zarar verdiği savunuluyor.

SOSİSLİ SANDVİÇ

Özellikle çocukların çok sevdiği bir şarküteri ürünü olan sosislilerin içlerinde de bir sürü kanser yapıcı maddeler vardır. En çok bilineni ise sodyum fosfat'tır. var. Her yıl işlenmiş etten dolayı Dünya genelinde ölen kişi sayısı 34,000 olduğu sağlık Bakanlıkları tarafından açıklanmıştır.

BEYAZ UN

Beyaz un asına baktığınızda adı değiştirimiş bir tür şekerdir. Normalde yararlı olarak bilinen tam buğday ununun alınıp ağartılması, karıştırılması ve işlenmesiyle meydana gelen bu besin ağartıcı çamaşır suyu içmek kadar zararlıdır.

KIRMIZI ET

Kırmızı et çoğu zaman fümelenmiş, tütsülenmiş ve tuzlanmış olarak satışa çıkarılır. Genelde taze kalması için içerisine çok fazla koruyucu madde yüklenir. Bunların kalın bağırsağa zarar verdiği ve buna yönelik kanser çeşitlerine sebebiyet verebileceği de araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

DİYET İÇECEKLER

Özellikle diyet yaparken tükettiğimiz şekersiz gazlı içecekler en az şekerlileri kadar zararlıdır. İçerisinde bulunan 'Aspartam' adı verilen tatlandırıcı beyin kanseri, lösemi ve diğer kanser türleri neden olan bir maddedir.

TATLANDIRCILAR

Diyet içecekler içerisinde bahsettiğimiz Aspartam'a aslında ölümcül bir maddedir. Aspartam bugün hala çoğu gıdada kullanılmakta Devlet tarafından yasaklanan bu ürünü içeren içecekleri tüketmemeye özen göstermek gerekiyor.

ÇİFTLİK BALIĞI

Çoğu çiftlik balığının içeriğinde antibiyotikler, zirai ilaçlar ve kimyasallar mevcuttur. Denizden yeni çıkmış balık yemek sağlığınıza oldukça faydalıdır ama koruyucu maddeler ve katkı maddeleri işin içine girince sağlık üzerinde risk taşıyıcı etkiler barındırabiliyor.

KONSERVE GIDALAR

Günümüzün en kolay gıdaları arasında yer alan konserve gıdalardaki en zararlı şey 'Bizfenol' denen kimyasal maddedir. Konservelerde ve kaplarda kullanılan bu kimyasal güçlü bir şekilde kanser ile ilişkilendiren araştırmacılar özellikle meme kanserine sebebiyet verdiğini söylüyorlar. Üreticiler tehlikeleri her ne kadar reddetsede kar amacı düşüncesi olanlara kanıt sunmak gerekiyor.

ÇOK İŞLENMİŞ ŞEKER

Şeker'in zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama bu zararlı olan meyvelerdeki glikoz değil, çok işlenmiş beyaz şekerlerlerdir. Kanser, şekere ve tümörlerden beslenir. Ne kadar çok işlenmişse kanser hücreleri için şeker de o kadar iyi olur.

ALKOL

Alkol, insan sağlığı üzerinde oldukça fazla etkisi vardır. Geniş kapsamlı bir araştırmada alkolün birçok kanser çeşidiyle ilgisi olduğunu kanıtlanmıştır. Hepsi kanserden olmasa da Amerika'daki ölümlerin %3.5'i alkolden dolayı meydana geldiği bilinmekte.

PATATES CİPSİ

Akrilamit, patates cipsinin yanı sıra silikonda, sigara dumanında, yapıştırıcılarda bulunan bir kimyasaldır. Bu kimyasal da kanser riskini oluşturan en önemli etkenlerden biridir.

PATATES KIZARTMASI

Fast Food'larda tükettiğimiz hazır patates kızartmasının içinde tıpkı patates cipslerinde olduğu gibi Akrilamit kimyasalı vardır. Kanser riskinden korunmak içinde hazır patatesleri hayatımızdan mümkün olduğunca çıkarmamız gerekiyor.

ORGANİK OLMAYAN SEBZELER

Organik olmayan sebze ve meyvelerde zirai ilaçlarla beslendiği ve koruyucular içerdiği için kanserle savaşta etkili olmuyor. Mümkün olduğu kadar bu sebze ve meyvelerin organik olanlarını tercih etmemiz gerekiyor.

GDO'LAR

İneklerde süt üretimini artırmak için kullanılan GDO'lar diğer adıyla hormonlar bir çok ülkede yasaklanmıştır. Çünkü bu madde kansere sebebiyet veren etkin maddelerden biridir.

TURŞU

Turşu üzerine yapılan yeni bir araştırmaya göre turşuların mide kanseriyle bağlantılı olduğu belirlendi. Taze sebzelere ulaşımın zor olduğu yerlerde çok görülmesinden dolayı da bu sonuca ulaşıldığı söyleniyor.

MAYALI GIDALAR

Mayalı gıdaların sağlık üzerine iyi veya kötü geldiği ile ilgili hala araştırmalar yapılmakta. Bazı araştırmacılar mayanın besleyici ögelerle dolu olduğunu söylerken diğerleri ise hücrelerinizi yemek borusu kanserine yönelttiğini iddiasında bulunuyorlar.