Kamuda çalışan hamile kadınlar için önemli korona virüs tedbir kararları

Kamuda çalışan hamile kadınlar için önemli korona virüs tedbir kararları

Sağlık Bakanlığı girişimleriyle kamuda çalışan hamile kadınlar için önemli karar alındı. Alınan tedbirlerin içerisinde kamu kurumlarındaki ilave önlemler ve yeni çalışma düzenine ilişkin yeni kararlara da yer verildi.

Kamuda çalışan hamilere kadınlara özel olarak yeni bir karar alındı. Buna göre kamu çalışanı hamile kadınlar hamileliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar idari izinli kabul edilecekler. Söz konusu kararın 81 İl Valiliği’ne gönderildiği belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından kamu çalışanlarına özel olarak alınan karar çerçevesinde izne tabii tutulacak diğer hastalıklar da tespit edildi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 22 Mart 2020 tarihinde başlatılan esnek çalışma modelinin sona ermesiyle birlikte kamu kurumlarında gereken tedbirler belirlendi. Bakanlığın yapmış olduğu açıklamalarda, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve bütün bakanlıklara gönderilen tedbirler çerçevesinde bulunan maddeler belirtildi.

Kamu kurumlarında hangi normalleşme tedbirleri alındı?

Kamu kurumlarında alınacak İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak 81 İl Valiliği’ne gönderilen genelge çerçevesinde servis araçları, bina girişi ve ofis ortamındaki maske uygulamasına kadar birçok maddeye yer veriliyor.

Servis araçları kapsamında hizmete mahsus araçların taşıma kapasiteleri sosyal mesafe gözetilerek tespit edilecek. Araçlarda dezenfektan ve tek kullanımlık maske kullanılması zorunlu tutulacak ve servislerdeki yığılmaların engellenebilmesi için servis hareket saatleri revize edilecek. İşyerine giriş sürecinde çalışanın ateşi temassız ateş ölçer ile tetkik edilecek. Bina girişi, asansör kabini ve katta bilgilendirme panolarıyla coronavirüsten korunma tedbirleri belirtilecek.

Sosyal mesafe kuralına dikkat edilmek suretiyle tedbir çerçevesinde kurum ve kuruluşlarda;

Sık sık havalandırma yapılacak,

Havalandırma sistemi gerekirse yenilenecek,

Toplantılar telekonferans ile yapılacak,

Sosyal mesafenin sağlanmasının mümkün olmadığı noktalarda çalışanlar için yeni düzenlemeler uygulanacak,

Personelin tamamı mesai saatleri içerisinde maske kullanmak zorunda olacak,

Yemekhanelerde daha az kişinin bir arada bulunması sağlanacak, yemek saati ve masa düzeni sağlanacak.