Kalp uzmanı açıkladı! Reçetesiz alınan zayıflama ilaçları ani kalp durmalarına neden olabiliyor

Kalp uzmanı açıkladı! Reçetesiz alınan zayıflama ilaçları ani kalp durmalarına neden olabiliyor

Amerika'da yılda 400 bin, Türkiye'de ise yaklaşık olarak 70 bin kişi ani kalp durması nedeniyle yaşamını yitiriyor. Bu ani ölümlerin nedenleri arasında ise kalp kası hastalıkları olduğu belirtiliyor. Reçetesiz satılan zayıflama ilaçlarıda bu ani kalp durmasına neden olan etkenler arsında..

Kalpte oluşan problemin yansıdığı ritim bozukluğu genelde ölümcül sonuçlara neden olabiliyor. Kardiyomiyopatiler (kalp kası hastalıkları) ve miyokarditler (kalp kası iltihabı) hastalıkları ani kalp durmasına neden olan hastalıklar arasında. Ani kalp durması günlük yaşantımızın felaket boyutunda olan hastalığı diyen Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, kalp hastalıkları ve nedenleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, ani kalp ölümlerinin yüzde 80'inin erkeklerde daha fazla görüldüğünü belirterek, "Östrojen hormonları onları koruduğundan ani kalp krizlerinin kadınlarda görülme oranı daha az. Ancak gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunu, gençlerde kalp hastalıkları sıkça görülmeye başlaması. Bunun en önemli nedeni ise stres ve kötü beslenme. Ani kalp krizini engellemek adına özellikle risk faktörü olan aileler yani diyabeti, yüksek tansiyonu olan, ailesinde erken ölümler görülen kişiler mutlaka 30 yaşından sonra yılda bir kez efor testi yaptırmalı, 40 yaşından sonra mutlaka bilgisayarlı anjiyo yaptırarak koroner damarlarının durumunu öğrenmeli” diyerek uyarılarda bulundu.

Ani kalp durmasının yüzde 20 oranında sessiz kalp hastaları olduğunu çünkü bu hastalığın erken dönemde belirti vermediğini söyleyen Prof. Dr. Sönmez, hastalığın belirtilerini şöyle aktardı:

“Şanslı olan sinyal alan hastalardır ama hastalarımızın yüzde 20´si sessiz kalp hastaları. Bunlar sessiz sessiz ölen hastalardır. Sabah yatağında ölü bulunan, halı sahada yığılan, hatta profesyonel sporcular içerisinde bile müsabaka sırasında yaşamını yitiren sessiz kalp hastaları var. Bu kişileri erken dönemde teşhis etmenin tek yolu yıllık yapılacak rutin kontroller. Öneğin; 40 yaş sonrası herkesin bilgisayarlı anjiyo yaptırması gerekir. Belirti olarak ise kravat bölgesinde, göğüste, boyun, çene, omuzlara vuran herhangi bir yakınma, baskı, ağrı ve yanma hatta karıncalanma bile bir ani kalp krizinin habercisi olabilir."

Eczanelerden reçetesiz olarak almanın mümkün olmadığı zayıflama ilaçları, uyku ilaçlarının, enerji içecekleri ve sporcular tarafından sıkça kullanılan takviyelerin intenet üzerinden alınmasının ciddi şekilde ani kalp durmasına neden olabileceğine dikkat çeken Sönmez, “O kutuların dışını incelediğinizde ‘belirli olmayan miktarda kafein’ yazar ki bu çarpıntı ve ritim bozukluğu yapar. Aşırı tüketilen enerji içecekleri de ani ölüm nedeni olabilir. Bunun yanı sıra sporcuların özellikle profesyonel sporcuların yaptığı hata normal insan fizyolojisinin üst sınırına çıkmaya çalışmalarıdır. Dolayısıyla yardımcı birtakım ilaçlar kullanırlar. Bunlar son derece yanlış ve sakıncalı maddelerdir. Sporcuların ani ölümlerinin altında yatan en önemli neden kullanılan yanlış ilaçlar. Bunun yanı sıra sporcuların şuursuzca kullandıkları enerji içecekleri de ritim bozukluğu yaparak ani ölümlere yol açar. Bunların kullanımına dikkat etmek gerekir” diye konuştu.