Kalojen nedir? Kalojen içeren besinler hangileridir?

Kalojen nedir? Kalojen içeren besinler hangileridir?

Kolajen nedir ve hangi besinlerde bulunur. Ünlülerin genç ve sıkı görünmelerinin sebebi nedir. Kolajen insan vücudunda üretilen ve vücut için gerekli birçok fonksiyonu olan bir proteindir. Her insanda 30-35 yaşlarından sonra miktarı azalmaktadır. Kolajen seviyesi doğal yollarla arttırılabilir mi. Peki hangi besinleri tüketerek kolajen seviyesini arttırabiliriz.

Kolajen vücudumuz tarafından üretilen bir proteindir. Kolajenin insan sağlığına faydaları nelerdir? İnsan sağlığı için birçok fonksiyona sahip olan kolajen hangi besinlerde bulunuyor? Bu soruların cevabı haberin detaylarında bulabilirsiniz.

Kolajenin esas fonksiyonu, insan iskelet kas sisteminin dayanıklılığını arttırmaktır. Bunun yanı sıra cildin yapısına katılarak güzel ve pürüzsüz görünümünü sağlamada da görev almaktadır. Kolajen kişilerin genç ve sıkı görünmesini sağlayan bir proteindir. Kadınlarda 30, erkeklerde ise 35 yaşından sonra proteinler vücut tarafından parçalanmaya ve yenisinin üretimi azalmaya başlar. Bu nedenle kolajen desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu konuda kolajen destek serum tedavileri bulunmaktadır. Peki, doğal yollarla kolajen takviyesi yapamaz mıyız? Bu sorunun cevabı uzmanlar tarafından verildi. Uzmanlar bazı besinlerin uzun süreli tüketimi ile gerekli kolajen desteğinin sağlanabileceği görüşündeler. Birçok ünlünün de diyetisyenleri tarafından hazırlanan kolajen bakımından zengin besinleri içeren diyet listelerine uyduğu bilinmekte.

Kolajen Bakımından Zengin Besinler

Kolajen en başta sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde en fazla bulunmaktadır. Ardından kırmızı meyvelerde antioksidan özelliği bilinen beta karoten ile birlikte bulunmaktadır mesela kiraz, çilek, ahududu, kuşbunu gibi. Aynı zamanda kolajen içeriği yüksek olan bir diğer besin de avokadodur. Uzmanlar tarafından sıkça diyet listelerine eklenen ve aynı zamanda kremleri de bulunana avokado içerisindeki kolajen ile birlikte kolajene destek olan elastini de içerir. Bu sayede yaşlanmaya, kırışıklık gidermeye ve parlak cilde katkıda bulunur. Genel olarak bakıldığında lifli gıdaların ve sebze ağırlıklı beslenmenin her açıdan yararı olduğu uzmanların ortak görüşüdür.