Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir? Toksin Düşmanı Mucize!

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir? Toksin Düşmanı Mucize!

Kakule bitkisi denildiğinde insanlar genellikle bu bitkinin ne olduğu konusunda bir bilgi birikimine sahip olmuyor. Fakat bu bitkinin faydalarını duysaydınız siz de satın almak için bitki pazarlarını gezmeye başlardınız. Kakule bitkisinin faydalarının neler olduğunu öğrenebilmek için yazımızı okuyabilirsiniz...

Kakule’nin Faydaları Nelerdir?

Kakule bir baharat çeşididir ve insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Bu baharat pek çok kişi tarafından daha önce duyulmamıştır fakat insan vücuduna etkileri bilinseydi eğer çok büyük ilgi görürdü.

Kakule öncelikli olarak Hindistan’da sonrasında ise Nepal ve Malezya gibi ülkelerde yaygın olarak yetişmektedir. Sağlığa çok büyük yararları olan kakule çoğu yiyecekte kullanılabilmektedir.

Kakule zencefilgiller familyasına üye bir bitki türüdür ve Türkiye’de yetişmez. Bu bitkinin Elettaria vardamomum çeşidi düzenli olarak Türkiye’ye getirilmektedir.

Kakule baharatının en çok önem arz eden özelliklerinden biri de sakinleştirici etkisidir. Depresyon ve kaygı hissedilen dönemlerde tüketilmesi halinde insanların ruh halini iyileştirebilmektedir.

Uyumadan evvel içilen bir fincan kakule çayı bedenin rahatlamasını ve stresin azalmasını sağlamaktadır. Fakat devamlı olarak antidepresan türünde ilaçlar tüketiliyorsa bu bitkinin tüketilmesinden önce alanında uzman doktorlara başvurulmalıdır.

Kakule çayı sindirim sisteminin düzene girmesi konusunda da büyük bir etki yaratmaktadır. Özellikle mide asidini düzene sokarak sindirim sistemine yardım olmaktadır. Bununla birlikte mide ve bağırsaklarda gaz sıkışması problemi yaşanıyorsa tüketilmesi halinde büyük bir rahatlama yaşayacağınızı söyleyebiliriz.

Kakule, ağız sağlığı açısından da faydalı olabilmektedir. Diş ve diş eti problemlerinin olması durumunda kakule tüketilmesi bu sorunların kaybolmasını sağlayacaktır. Kakule sayesinde ağızda bulunan mikroplarda ciddi bir azalma görülür. Kakule tohumlarının bir süre sıcak suda bekletilmesi ardından ağızda yapılacak çalkalama ile ağız kokusunun giderilmesi de söz konusudur.

Kakule bitkisinin diğer bir etkisi ise etkisidir. Cinsel isteği artırır ve cinsel bozulmaları giderir.

Hazırlanışı

Kakuleyi çay halinde de tüketebilmektesiniz. Bir tatlı kaşığı kakule tohumunun kaynatılmış bir bardak suya konulması ardından ağzını kapatarak 10 dakika demlenmesi gerekmektedir.

Demini iyice alması sonrasında tadının yumuşaması için biraz şeker ekleyebilirsiniz. Kakuleyi sıcak bir şekilde tüketmenizi tavsiye ederiz.