İşlenmemiş ham bal en doğal enerji kaynağı

İşlenmemiş ham bal en doğal enerji kaynağı

Dünya çapında hastalıkları önleme ve tedavi etme amacıyla kullanılan ham balın faydaları saymakla bitmiyor. İşlem görmeden sofralara gelen ham bal içerisinde bir çok vitaminler ve minerallerde bulunduruyor. Cilde de iyi geldiği bilinen ham balın vücut sağlığına fayda eden bilinmeyen yönleri..

Ham bal; arı kovanından sofralara doğrudan gelen, ısıtma gibi endüstriyel hiçbir işlemden geçmeyen tabiatta bulunabilecek en doğal baldır. Bilinçli bir tüketici toplumun doğal ve organik beslenmeyi hayatlarının bir parçası haline getirmelerinden sonra ham balın sağlık açısından önemi de fazlasıyla araştırılıyor.

Etabal Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bağran Aksoy, ham bal ile ilgili önemli bilgiler paylaşarak Ham balın faydalarını şöyle sıraladı;

Aksoy, “Demir, fosfat, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum gibi minerallerin yanında, C, B1, B2, B3, B5 ve B6 gibi birden fazla vitamini de içerisinde barındıran ham bal, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolesterol seviyesini düzenleme, yaraları iyileştirme ve cildi güzelleştirme gibi saymakla bitmeyecek birçok fayda sağlıyor.” diyerek bağırsaktaki bakteri florasını çoğaltarak bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söyledi.

İşlenmemiş ham bal en doğal enerji kaynağı

Türkiye Sağlık Vakfı’nın araştırmalarına göre içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalık için doğal ilaç görevi gören ham bal içerdiği glikoz ile kalp kaslarını besleyerek kalp kaslarının metabolizma işlevini düzenleyemeye kalp damarlarının açılmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı oluyor.

Aynı zamanda taşıdığı antimikrobiyal özelliği ile soğuk algınlığı sırasında üst solunum yollarında oluşan hastalıkların tedavisine de kullanılan ham bal güç ve enerji veren bir doğal karbonhidrat kaynağı..

Ahmet Bağran Aksoy ham balın tüketimiyle ilgili, “Doğal besinlerle enerji kazanmak isteyenler için işlem görmemiş ham bal en doğru besin kaynakları arasında bulunuyor. Sabah-akşam düzenli olarak birer tatlı kaşığı ham bal tüketmek, günün koşturmacası içinde kişinin kendisini daha enerjik hissetmesine katkı sağlıyor.” dedi.

Cilt için de en önemli besin kaynakları arasında yer alan ham bal, yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli olan B3, B6 ve C vitaminlerini içeriyor ve cildi yenilerken, dış faktörlere karşı da koruma sağlıyor.