İp Atlamanın faydaları nelerdir? İp atlama ile kaç kalori yakılır?

İp Atlamanın faydaları nelerdir? İp atlama ile kaç kalori yakılır?

İp atlama, kadınların en severek yaptığı spor aktivitelerinden biridir. Herhangi bir zaman diliminde bir ekipman gerektirmeden yapılması sebebiyle tercih edilen bir aktivitedir. Peki, ip atlamanın faydaları nelerdir? İp atlamak bacakları inceltir mi yoksa kalınlaştırır mı? İşte detaylar...

Kadınlar tarafından ip atlamakla ilgili en merak edilen konulardan biri ip atlamanın bacakları inceltip inceltmediğidir. İp atlamanın hangi kasları çalıştırdığı da bu hususta önemlidir. İp atlama sırasında vücudu havaya kaldırıp yere inerken esnemek bacak kaslarının çalışmasıyla ilgili bir harekettir. O yüzden bacaklarda kas oluşumu istemeyen kadınlar bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdır.

İp Atlamak Bacakları İnceltir mi ?

bacak kaslarımızın gelişmeye müsait olması için sürekli ve ağır aktiviteler yapılır. İp atlama esnasında bacak kaslarımız gelişecek kadar yüksek bir kondisyonda çalışmaz. İp atlamak bacak kaslarının sıkılaşmasını ve böylece eskisinden daha estetik duran bir görümümün oluşmasını sağlar. İp atlama sayesinde sarkık deri gibi oluşumlar barındırmayan estetik bir bacak yapısı oluşacaktır. İp atlamanın bacağı inceltip inceltmemesiyle ilgili düşünceler yersizdir.

İp Atlama ile Kaç Kalori Yakılır?

Eğer 15 dakika boyunca temponuzu bozmadan ip atlarsanız yaklaşık 200 kcal kalori yakabilirsiniz.

İp Atlamanın Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzdaki tüm kasların çalışmasını sağlayan aktivitelerden biri ip atlamaktır. Zayıflamak isteyen kişiler ip atlama egzersizleri ile kilo verebilirler. İp atlamak metabolizmayı hızlandırır, ciddi derecede kalori yaktırır. Aynı zamanda zihinsel gelişmeye destek olur refleksleriniz de güçlenir. İp atlamak kaslarınızı geliştirir. Eğlenceli bir aktivitedir dolayısıyla sinir stres atıp rahatlamayı sağlar. Bazı egzersizlerden daha kolay olmasına rağmen daha çok efor harcayıp kalıcı ve hızlı bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Kan dolaşımlarını düzenler. Selülit problemlerinin giderilmesinde de etkilidir. Bacakların daha estetik ve sıkı olmasını sağlar. Hem de bir zaman mekan kısıtlaması yoktur. İstenilen zaman diliminde ve istenilen mekanda ip atlanılabilir.

İp Atlamanın faydaları nelerdir? İp atlama ile kaç kalori yakılır?

İp Atlamak Ne İşe Yarar?

İp atlamak zayıflamamıza yardımcı olmakla birlikte kas kemik yapımızın gelişmesinde de önemlidir. Diğer spor dalları gibi ip atlamanın da kolestrol, şeker, diyabet ve kanser riskini azaltma etkisi vardır. İp atlamak durağan yaşam tarzından bizi çıkarır. Yüksek tempolu bir şekilde kondisyonu hiç bozmadan 1 saat ip atlamak ortalama 800 kalori yaktırır. Karın,omuz, sırt ve bacak kaslarınızda sıkılaştırıcı bir etki yaparak daha formda, estetik görünmenizi sağlar. Eklem ağrıları yaşayan kişilere de ip atlamak tavsiye edilir. Aynı zamanda ip atlamanın boyun uzamasında da etkisi vardır. İp atlama sırasında devamlı gerilme ve zıplama hareketleri yapıldığı için kasların uzayıp sıklaşması sağlanır. Bu sebepten çocuklar ve ergen yaştaki bireyler için ip atlama önerilir.

İp Atlamanın faydaları nelerdir? İp atlama ile kaç kalori yakılır?