İdeal oda sıcaklığı kaç derecedir? Uyku için ideal oda sıcaklığı

İdeal oda sıcaklığı kaç derecedir? Uyku için ideal oda sıcaklığı

Sağlık için ideal oda sıcaklığı ve uyku için ideal oda sıcaklığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yetişkinler ve bebekler için oda sıcaklığı değerleri hassas bir biçimde ayarlanmalıdır. İşte gün içinde ve uyku sırasında oda sıcaklık değerlerine ilişkin ayrıntılar.

Bir insan hayatının büyük çoğunluğu uykuda geçmektedir. Vücudun gün içerisindeki yorgunluğu sonrasında uyuma ve dinlenme ihtiyacı sağlıklı koşullarda karşılanmalıdır. Kaliteli uyku için dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi oda sıcaklığıdır.

Kaliteli Uyku İçin Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalıdır?

16 ila 19 derece sıcaklık değerine sahip olan bir odada uyumak oldukça sağlıklıdır. Yaz-kış döneminde ev ortamındaki sıcaklığın özellikle yatak odasında birkaç derece düşürülmesi gerekmektedir. Sıcak bir odada uyumanın güzel olduğu düşünülse de, çok sıcak bir odada uyumak metabolizmayı düşürür ve vücut dengesini bozar. Solunum yollarının kurumasına sebep olur ve bu durumda burundan nefes alınamayacağı için soluma ağızdan gerçekleşir. Bu durum da enfeksiyon oluşumuna davetiye çıkarır ve bu da beraberinde; horlama, yorgunluk ve kalitesiz uykuya sebep olur.

Kış Aylarında Dikkat!

Kış aylarında odanın nemli olması gerekiyor. Soğuk bir odada uyumak, uykuya daha hızlı dalmanızı sağlar ve uyku evrelerini daha rahat geçmesini sağlar. Aynı zamanda soğuk odada geçen uykularda vücudun yaktığı kalori miktarı artış gösterir, cilt daha yavaş yaşlanır, şeker hastalığı ve metabolizmayla ilgili hastalıkların yaşanma riskini azaltır.

Bebeklerde Oda Sıcaklığı Kaç Derece Olmalı?

Bebek odalarında sıcaklık değerleri ortalama olarak 20-24 derece arasında olmalıdır. Uyku sırasındaysa 19-22 derece sıcaklık sağlıklı bir uyku için yeterli olacaktır. İdeal nem oranı yüzde 50 seviyesinde tutulmalı ve gerekli durumlarda hava nemlendirici kullanılmalıdır.

Oda Sıcaklığı Nasıl Ayarlanır?

Sıcak bir odada kalın giysilerle uyumaya alışsanız bile sağlıklı bir uyku için kendi yöntemlerinizi bulmalısınız. Yaz aylarında bu ortam açık pencere veya klimayla sağlanırken, kışın kombi derecesi düşürülerek sağlanabilmektedir. Klima kullanarak oda sıcaklığı ayarlanıyorsa, uyuyacağınız zaman mutlaka klimayı kapatmalısınız. Çünkü derin uyku sırasında vücut terler ve klimanın ürettiği soğuk hava hastalanmanıza sebep olur.