HİV belirtileri nelerdir? Aids belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

HİV belirtileri nelerdir? Aids belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

HİV virüsü AIDS’e sebep olmaktadır. AIDS’in belirtileri belli bir süre sonra ortaya çıkar. AIDS’ten korunmak için cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak gerekir. AIDS belirtileri olan kişilerin hemen doktor kontrolünde tedavi olması gerekir.

Edinsel bağışıklık yetmezliği olarak da bilinen HİV virüsü AIDS’e neden olmaktadır. Bu virüs vücuda girdikten sonra bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olur. HİV virüsü kişilerin hastalıklara karşı direncini de azaltır.

AIDS Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Bu virüsün kendine özgü herhangi bir belirtisi yoktur. Bundan dolayı vücuduna virüs giren kişide belirtilen hemen baş göstermeyebilir. Yüksek ateş, baş ağrısı, ciltte kızarıklık ve deri dökülmeleri AIDS belirtileri arasındadır.

AIDS Ne Zaman Belli Olur?

HİV virüsü vücuda girdiği andan itibaren kendisini belli etmez. Bu da hastalığın ortaya çıkış süresini uzatır.

AIDS’li Kadın Nasıl Anlaşılır?

Bu virüs kadınlarda yorgunluk ve depresyona neden olsa bu durum hastalığın kesin belirtisi değildir. AIDS’li bir kişinin durumu ancak testlerle belli olur.

HİV Virüsü Nasıl Bulaşır?

Bu virüs kan yolu ve cinsel yollarla bulaşır. Bundan dolayı cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanılması gerekmektedir.

HİV Virüsünün Tedavisi

Tıp dünyasındaki gelişmelerle birlikte AIDS’in tam tedavisi bulunmamış olsa da virüsü yavaşlatmanın yolu bulundu. Virüs olan kişilerin doktor kontrolünde daha kaliteli bir hayat yaşaması sağlanabiliyor.

HİV Taşıyıcısı Belirtileri

Hasta uzun süre kendisini iyi hissetse de bir süre sonra yüksek ateş, halsizlik yorgunluk gibi şikayetler oluşmaya başlayabilir.

AIDS’ten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Cinsel yollarla veya kan yoluyla bulaşan AIDS’ten korunmak için tek eşlilik oldukça önemlidir. Eğer başkalarıyla cinsel ilişkiye giriliyorsa kondom kullanılmalıdır.