Hapşırmak korona virüs belirtisi olabilir mi? Hapşırırken ne yapmak gerekir?

Hapşırmak korona virüs belirtisi olabilir mi? Hapşırırken ne yapmak gerekir?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte alerjik hastalıkları olanlar endişelenmeye başladı. Alerjik hastalıkların artmasıyla birlikte “Hapşırmak korona virüs belirtisi olabilir mi?” sorusu araştırılmaya başlandı. Vatandaşlar hapşırmanın korona virüs belirtisi olup olmadığını merak ediyor.

Hapşırmak özellikle dönemsel olarak bazı kişilerde artar. Özellikle bahar mevsiminde polenlerden ya da kirli havalarda hapşırmak çok doğaldır. Bunların dışında soğuk aylarda üşütmenin etkisiyle hapşırmak soğuk algınlığının habercisidir. Son günlerde gündem koronavirüs olması nedeniyle insanlar hapşırdıklarında endişeye kapılıyor.

Hapşırmak korona virüs belirtisi olabilir mi?

Korona virüs halen dünya çapında belirtileri ve etkileri inceleniyor. Virüsün birçok belirtisi olması teşhisini kolaylaştırsa da insanlar belirtilerden birini kendilerinde gördüklerinde korkuyor. Bunlardan biri de hapşırmaktır. Korona virüsün en belirgin özelliği halsizlik, boğaz ağrısı ve öksürüktür. Hapşırmak yan etkilerden olabilir.

Hapşırmak korona virüs belirtisi olarak değerlendirilebilir mi?

Yabancı bir madde burun mukozasına tahriş ederek hapşırmayı ortaya çıkarır. Hapşırma sırasında akciğerlerdeki hava ağız ve burun yoluyla etkili şekilde dışarı çıkar.

Korona virüs belirtilerinden de biridir. Korona virüsün genel belirtileri öksürük, halsizlik, nefes darlığıdır. Hapşırma çok sık görülmese de bazı hastalarda görülmüştür. Ancak bir kişi korona virüs taşıyan biriyle 10 dakikadan az temasta bulunduysa hapşırması virüse yakalanma olarak söylenemez.

Hapşırmanın nedenleri nelerdir?

Hapşırmanın birçok nedeni vardır. Genel olarak hapşırma nedenleri şu şekildedir;

Alerji: Bahar aylarına polene bağlı olarak sık sık hapşıran insanlar görebiliriz.

Toz ve Kir: Temizlik yaparken burunda bulunan mukozaya kirli ve tozlu havadan bulaşan yabancı maddeler hapşırmaya neden olur.

Kuru ve soğuk hava: hava sıcaklığındaki ani değişimler hapşırmaya neden olur.

Soğuk algınlığı: Üst solunum yolu enfeksiyonu olarak geçen bu hastalıkta hapşırmak çokça görülür.

Hapşırırken ne yapmak gerekir?

Hapşırmak korona virüs olsun olmasın çevredeki insanlara hastalık bulaştırabilir. Bu nedenle hapşırırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlar;

  • Hapşırırken ağzın dirsekle kapatılması,
  • Hapşırdıktan sonra elin yıkanması,
  • El yıkama sırasında bol su ve sabun kullanılmalı,
  • Su ve sabun yoksa kolanya veya dezenfektan kullanılmalı,
  • Neden hapşırıldığı tespit edilmeli,
  • Alerjik nedenlerle hapşıranlar maske kullanmalı,
  • Hapşırmanın yanı sıra ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtileri olanlar ALO 184 hattını arayarak iletişime geçmelidir.

Korona virüs mevsimsel hastalıklardan nasıl ayırt edilebilir?

Korona virüs mevsimsel alerjilerle benzerlik gösterir. Ancak bu ikisinin ayırmak mümkündür.

Koronadan şüphelenmek için öksürük, ateş ve nefes darlığı belirtilerinden en az birinin görülmesi gerekir.

Korona virüste ilk olarak ateş ortaya çıkarken, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilk belirti ateş değildir. Griplerde ilk olarak burun akıntısı görülür.

Korona virüste ateşin çıkmasının ardından kuru öksürük görülür. Grip ve soğuk algınlığında ise burun akıntısının ardından balgamlı öksürük görülür.

Korona virüste hapşırık, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı görülmez, bu belirtiler mevsimsel hastalıkların habercisidir.

Son olarak korona virüste birkaç gün sonra nefes darlığı hissedilirken, gripte nefes darlığı görülmez.