Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak? Maskesiz sokağa çıkana para cezası uygulanan iller

Hangi illerde maskesiz sokağa çıkmak yasak? Maskesiz sokağa çıkana para cezası uygulanan iller

Koronavirüs salgını sonrası normal hayata dönüşün başlaması ile birlikte bazı illerde maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Belirlenen illerde maskesiz sokağa çıkan kişilere idari para cezası uygulanacak.

Ülkemizde Koronavirüs salgınından dolayı bazı illerde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Normal hayata dönüş planlarının hayata geçirilmesiyle birlikte sokağa çıkma yasakları da kaldırıldı. Normalleşme planları başlamış olsa da daha önceden alınan bazı önlemlerden halen uygulanıyor. Bu kapsamda sosyal mesafe kuraları ve maske kullanımına dikkat ediyor.

Koronavirüsü önlemede büyük öneme sahip olan maske kullanımı devam ediyor. Bu tedbir kapsamında bazı illerde maskesiz sokağa çıkmak yasaklandı. Son alınan kararla maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu ile 2 il daha eklendi. Şu anda toplam 38 ilde maskesiz sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Hangi İllerde Maskesiz Sokağa Çıkmak Yasak?

38 ilde Hıfzıssıhha Kurulu kararları kapsamında maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Bu illerde insanların toplu halde bulundukları yaşam alanları, meydanlar, cadde ve sokaklarda, park ve bahçelerde, kamu ve özel işyerlerinde ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Maske kullanımına uymayan kişilere idari para cezası uygulanıyor. Maske kullanımının zorunlu olduğu iller şunlardır:

- Adıyaman,

- Afyonkarahisar,

- Aydın,

- Balıkesir,

- Bartın,

- Kütahya,

- Kars,

- Elazığ,

- Erzurum,

- Iğdır,

- Şanlıurfa,

- Denizli,

- İzmir,

- Düzce,

- Kırklareli,

- Isparta,

- Burdur,

- Konya,

- Kocaeli,

- Kastamonu,

- Muğla,

- Uşak,

- Rize,

- Karabük,

- Kayseri,

- Sakarya,

- Siirt,

- Tunceli,

- Kırıkkale,

- Kahramanmaraş,

- Gaziantep,

- Gümüşhane,

- Bolu,

- Mardin,

- Amasya,

- Malatya,

- Zonguldak

- Bursa