Hangi durumlarda psikolojik destek alınır? Psikolojik destek almak için 10 neden

Hangi durumlarda psikolojik destek alınır? Psikolojik destek almak için 10 neden

Psikolojik Desteğe İhtiyacınız Var MI? Hangi Durumlarda Psikolojik Destek Almak Gerekir? Psikolojik Destek Ücretleri Ne kadar? Psikolojik Desteği İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlayabileceğinize Yönelik Birçok Maddeyi Haberimizde Birleştirdik…

Moden toplumun yanında getirdiği sorunlardan en büyüğü olan stres ile birlikte birçok kişi psikolojik açıdan sorunlar yaşıyor. Ekonomik koşullar, ailevi problemler, ölümler gibi birçok etken insan psikolojisi üzerinde derin yaralar bırakabiliyor.

Ancak her gün yaşanan bu problemleri bazen tek başınıza atlatmak oldukça zor olabiliyor. Bu noktada birçok kişi işin uzmanlarından destek alarak yardıma başvuruyor. Birçok kişi için psikolog terapisi son seçenek olarak görülse de, kriz dönemi dışında da profesyonel yardıma başvurmak insan psikolojisi açısından son derece faydalı olabiliyor.

Psikolojik Destek Görmek Son Derce Normaldir!

Toplumda yaygın olan anlayışın aksine psikolojik olarak destek almak son derece normaldir. Psikolojik destek alan kişilerin ‘deli’ yada ‘sorunu’ şeklinde yaftalanması sizi bu desteği almaktan geri koymamalı. Normal işleyen süreçler esasında da psikoloji destek alarak insan zihnini yoran süreçlerin nasıl atlatılabileceğine ilişkin bilgi sahibi olabilirsiniz.

Psikolojik Destek İnsan Sağlığına İyi Gelir

Psikolojinizin sağlıklı olması ile fizyolojik yapınızda sağlıklı olur. İnsan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden olan stres direk olarak vücudunuzun fizyolojik yapısına zarar verebilir. Bu nedenle ciddi sağlık problemleri yaşayan kişilerin artık fiziksel tedavilerinin yanında mutlaka psikolojik destek aldıklarını da görülmektedir.

Psikolojik Destek İnsan İlişkilerini Güçlendirir

İnsan sosyal bir varlıktır. Bu nedenle diğer insanlarla kuracağınız ilişkilerde psikolojinizin etkisi yadsınamaz oranda önem arz etmektedir. Bu nedenle alacağınız profesyonel yardım insanlarla olan ilişkilerinizde yeni bir sayfa açmanıza yol açabilir.

Psikolojik Destek Hedefinizi Belirlemenize Yardımcı Olur

Psikoloğunuz görüşmeniz zihninizin derinliklerinde gömülü olan istek, heyecan ve arzularınızı yeniden keşfetmenize yardımcı olur. Bu şekilde kendi hayatınıza yeniden bir yön verebilir, hedeflerinizi gözden geçirebilirsiniz.

Psikoloğunuz Sizi Tarafsız Olarak Dinler ve Özgüveninizi Kazanmanızı Sağlar

Birçok kişi yaşadığı sorunları kendi içerisinde yada yakın çevresi ile paylaşarak düzeltebileceğini zanneder. Ancak bu yanlıştır. Çevreniz sizi tanı ve size ancak yanlı tavsiyeler verebilir. Bir psikolog ile gerçekleştireceğiniz terapi görüşmelerinin size sağlayacağı en büyük değerlerden biri, konu hakkında uzman bir kişinin sizi tarafsız olarak dinlemesi ve yaşadıklarınıza objektif bir perspektiften bakabilmenizi sağlamasıdır. Geçmiş travmalarımız ve bu travmalar nedeniyle şu anda yaşadığımız duygusal gelgitlerle nasıl başa çıkabileceğimizi, duygularımızı kabullenmeyi ve gerektiğinde bu duyguları nasıl yönetebileceğimizi en doğru şekilde psikoloğumuzdan öğrenebiliriz.

Psikolojik destek toplumda yaygın bilinen kanının aksine çokta pahalı değildir. Büyük şehirlerde 200 ile 500 Türk Lirası arasında değişen ücretlerle psikolojik olarak destek alabilir ve yaşadığınız sorunların üstesinden kolayca gelebilmek için bir uzaman desteğine başvurabilirsiniz.