Hamilelikte vajinal akıntıların sebebi nedir? Hamilelikte sarı akıntı sebebi

Hamilelikte vajinal akıntıların sebebi nedir? Hamilelikte sarı akıntı sebebi

Kadınların hamilelik döneminde yaşadığı vajinal akıntının sebebi uzmanlar tarafından açıklandı. Gebelik döneminde kadınlar korkuya sebep olan bu durum hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Hamilelik kadınlar açısından birçok zorluğun yaşandığı bir dönemdir. Bu dönemde hem psikolojik hem de fiziksel anlamda yorulan kadınlarda, bazı sıkıntılarda söz konusu olmaktadır. Bu dönemde en çok sorun yaşanılan konulardan birisi sarı akıntı durumudur. Vajinal bölgede yaşanılan bu akıntı önemli olmakla beraber farklı renklerde olabilmektedir.

Hamilelikte vajinal akıntıların sebebi nedir? Hamilelikte sarı akıntı sebebi

Hamilelikte akıntı olur mu?

Her hamile kadının hamile olduğu dönemde akıntı yaşaması muhtemeldir. Her kadının yaşayabileceği bu durumda önemli olan akıntının rengi, yoğunluğu ve kokusudur. İlk dönemlerde beyaz renkte olan akıntılar hamileliğin ilerlemesi ile birlikte farklı renklerde olabilmektedir.

Hamilelikte vajinal akıntı neden olur?

Hamile olan kadınlar bu dönemde hormonal olarak bazı değişiklikler yaşarlar. Hormon yönünden dengesizlik yaşayan kadınlarda, artan hormon salgısı ile birlikte akıntı meydana gelmektedir. İlerleyen dönemlerde ise vajinal bölgenin genişlemesi bazı idrar sorunları oluşturur. Genellikle bu dönemde olan akıntıların nedeni idrardır. Son zamanlara doğru oluşan akıntıların koyu halde olmasının temel sebebi ise bebeğin kana artık iyice yerleşmesinden kaynaklanır.

Hamilelikte nasıl akıntı olur?

Hamile olan her kadında hemen hemen görülen akıntı beyaz ve saydam şekildedir. Bu şekilde olan akıntılar kadınlar için sorun teşkil etmez. Bu durum diğer renklerde olan akıntıların kötü olduğuna işaret değildir. İlk dönemlerde yaşanılacak pembe veya kırmızı renkteki akıntı bebeğin yerleşmesi adına oluşan kanamalardan dolayıdır.

Şeffaf ya da beyaz akıntı neden olur?

Şeffaf veya beyaz akıntılar hamile kadınlar için sorun teşkil etmemektedir. Kokusu hafif olan bu akıntılar bazı durumları belirtir. O durumlar şu şekildedir:

 • Mantar enfeksiyonu,
 • Hamilelik,
 • Yumurtlama,
 • Hormon değişimi

Beyaz ve pütürlü akıntı neden olur?

Hamilelik döneminde oluşan akıntı eğer beyaz ve pütürlü ise mantar enfeksiyonu riski taşıdığınızı gösterebilir. Bu dönemde kadınlar enfeksiyona açık bir halde bulundukları için vajinal bölgede kaşıntı ve tuvaletlerini yaparken idrar yollarında yanma yaşarlarsa doktora başvurmalıdırlar.

Sarı akıntı neden olur?

Gebelik dönemi kadınlar için idrar kaçırmaya da gebe oldukları bir dönemdir. Bu dönemde sarı olarak gözlemlenen akıntılar normal değildir. Bu durum genellikle cinsel ilişkiden dolayı bulaşan bir enfeksiyona işaret eder. Tahriş ve kızarıklık yaşayan kişiler doktora başvurmalıdır.

Gri akıntı neden olur?

Vajinada oluşan dengesizlik sonucu ortaya çıkan gri akıntı, enfeksiyon olduğunu kanıtlamaktadır. Bu durumda akıntının kokusu ağır ise doktora gidilmelidir. Gri akıntı genellikle birden fazla kişi ile cinsel ilişki yaşanması veya vajinal duşun nedeniyle olur.

Kahverengi akıntı neden olur?

Vajinal bölgede meydana gelen kahverengi akıntıların temel sebebi hamileliktir. Bu akıntılar genellikle zararsızdır. Bazı durumlarda risk taşıyan kahverengi akıntılar için doktora gidilmelidir.

Pembe akıntı neden olur?

Hamilelik döneminin başında ve sonunda görülen pembe akıntı farklı durumları işaret eder. İlk zamanlarda meydana gelen pembe akıntının sebebi düşük ya da dış gebelik gibi risklerin olduğunu gösterir. Doğuma yakın dönemde görülen akıntı da ise kişinin doğum yapmaya müsait olduğunu göstermektedir.

Kırmızı akıntı neden olur?

Kadınlarda hamilelik döneminde rastlanan kırmızı akıntı riskli bir durumdur. Bu durumda doktora gidilmesi gerekir. Koyu pıhtılı veya ağrılı bir akıntı söz konusu ise bu durum düşük veya dış gebeliğin göstergesi olabilmektedir.

Vajinal akıntıyı önlemek

Vajinal akıntıyı önlemek için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Vajinanın iç kısmını su ile temizlemek,
 • Kokusuz hijyen ürünleri ve bakım ürünleri kullanmak,
 • Sürekli olarak temiz tampon kullanımı,
 • Vajinal bölgeyi iyice temizlemek, duş sonrası kurulamak,
 • Pamuklu iç çamaşırı giymek,
 • Düzenli beslenme,
 • Şeker kullanmamak