Hamilelik kaç günde belli olur? Gebelik belirtileri için ilişkiden ne kadar sonra test yaptırmak gerekiyor?

Hamilelik kaç günde belli olur? Gebelik belirtileri için ilişkiden ne kadar sonra test yaptırmak gerekiyor?

Gebelik belirtilerinin ne zaman ortaya çıkacağı annenin yapısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Peki hamilelik kaç günde belli olur? İşte gebelik belirtileri için ilişkiden ne kadar sonra test yaptırmak gerekiyor sorusunun yanıtı.

Adeti geciken ve vücudunda birtakım değişiklikler gözlemleyen kadınların aklına ilk olarak hamile olma ihtimali gelir. Hamilelik cinsel ilişkiden hemen sonra belli olmamaktadır. Hamilelikten bahsedilebilmesi için döllenmiş yumurtanın rahme ulaşması ve rahim astarına yerleşmesi gerekmektedir. Embriyonun rahim astarına yerleşmesiyle birlikte hCH hormonu sağlanmaktadır. Öncelikle kan dolaşımı ve idrara karışan hormon hamileliğin varlığından haberdar olmanıza yardımcı olur. İdrar veya kan testinde beta hCG hormonu hamilelik belirtisidir.

Hamilelik kaç günde belli olur?

İdrar ve kan aracılığıyla gebelik testleri yapılabilmektedir. Farklı parametrelere göre çalışan testler hamileliği farklı süreçlerle ortaya çıkarır. Gebelik testi, vücudun hCG hormonu hakkında bilgi vermektedir. Bu hormon embriyonun rahime yerleşmesiyle birlikte salgılanır. Bundan dolayı gebelik testinden doğru bir sonuç alınabilmesi için belli bir süre beklemeniz gerekmektedir.

İlişki sonrasında hamilelik belirtisi ne zaman başlar?

Hamilelik planlaması yaparak ilişkiye giren çiftlerin en fazla araştırdığı konulardan birisi hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağı konusunda olmaktadır. Cinsel ilişki ile sperm vajina içerisine aktarılır. Gebeliğin gerçekleşmesinde spermlerin yumurta hücrelerini döllemesi gerekmektedir. Spermlerin vajina içinde 1-3 gün arasında canlı kalmasıyla cinsel ilişkinin üçüncü gününde dahi döllenme başarıyla gerçekleşebilir.

Döllenen yumurtanın embriyo haline gelerek rahime tutunabilmesi 4-5 günlük bir süreçtir. Hamilelik belirtilerinin ortalaya çıkması genellikle ilişki gerçekleştikten 2 hafta sonrasına rastlamaktadır.

İdrarda gebelik testi sonuçları

İdrarda gebelik testlerinin güvenilirlik oranları adet tarihine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Adet tarihinden;

3 gün önce yüzde 51,

2 gün önce yüzde 62,

1 gün önce yüzde 68,

1 gün sonra yüzde 79,

2 gün sonra yüzde 85,

3 gün sonra yüzde 90,

7 gün sonra ise yüzde 96 güvenilir sonuç verir.

Hamilelik kanda kaçıncı günde ortaya çıkar?

Kandaki belirtiler hamileliğin 7 ila 10. haftasında zirvesini yaşar ve daha sonra düşüşe geçer. Kanla gebelik testleri döllenmeden 9-10 gün sonrasında, embriyonun rahme yerleşmesinden 3-4 gün sonra ve beklenen adet sürecinden 5-6 gün önce pozitif sonuç alınabilmektedir.