Filizlenmiş patates yenir mi, yemeklerde kullanılabilir mi? Patates filizlenmesi nasıl önlenir?

Filizlenmiş patates yenir mi, yemeklerde kullanılabilir mi? Patates filizlenmesi nasıl önlenir?

Günümüzde hemen her evde karşılaşılan durumlardan biri de patateslerin filizlenmesidir. Halk arasında filizleniş olan patateslerin yenip yenmeyeceği konusunda bazı belirsizlikler bulunmaktadır. Diğer yandan patateslerin filizlenmesine nasıl engel olunacağı da merak edilenler arasında yer almaktadır…

Patates gündelik hayat içerisinde en çok tüketilen yiyeceklerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar sık tükettiğimiz patateslerin kimi zaman filizlendiklerine tanıklık etmekteyiz. Halk arasında filizlenmiş olan patateslerin tüketiminde herhangi bir sakınca olup olmadığı ve patateslerin filizlenmesine nasıl engel olunabileceği merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Günümüzde patates birçok insan tarafından çuval ile alınmaktadır. Toplu halde alınması gibi bir alışkanlık söz konusu olan patatesler zaman geçtikçe filizlenebilmektedir. Doğru saklama koşulları altında 5 aya kadar bozulmadan durabilen patatesler kimi zamanlarda filizlenerek alışkın olunan formdan farklı bir hal alabilmektedir.

Patatesler Neden Filizlenir?

Patateslerin büyüyebilmeleri için tümüyle toprağa ihtiyaç duymamaktadırlar. Güneş ve uygun sıcaklığı aldığında yeni filizler verdiği görülen patateslerin gelişimleri devam edebilmektedir. Filizlenen patateslerin besin değerleri azalmakta ve faydalı özelliklerini yitirmektedir. Görülen bu filizlenmenin nedeni tümüyle güneş ışığıyla alakalıdır. Güneş ışığına maruz kalan patatesler klorofil üretir ve filizlenme durumu ortaya çıkar. Diğer yandan filizlenen patateslerin sağlıksız olduğu gibi bir durum da söz konusu değildir. Ancak yine de filizlenmiş patatesler soyulduğunda renklerinde absürt bir durum söz konusu ise tüketilmekten kaçınılmalıdır.

Patateslerin Filizlenmemesi için Ne Yapmak Lazım?

Patateslerin filizlenmemesi için önerilen sıcaklık değerleri arazında tutulması gerekmektedir. Bir evin ortalama sıcaklığının 20 derece olduğu düşünüldüğünde, bu sıcaklıkta patatesler uzun süre kalabilir. Daha soğuk ortamlarda daha uzun süre duracağı da aşikardır. Diğer yandan patateslerin karanlık ortamlarda saklanması lazımdır. Günışığı aldığında filizlenme gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu durum da tercih edilmeyen durumlardan biridir. Günışığına uzun süre maruz kalmış olan patatesler yeşil renge doğru dönebilir. Bu renge bürünmüş olan patateslerin tüketilmemesi gerekmektedir. Son olarak patateslerin saklanması sırasında naylon poşetler yerine hasır kaplar ya da çantalar tercih edilmelidir.

Patateslerin kullanımlarından önce yıkanmaları da büyük önem arz etmektedir. Ancak yıkama işlemi kullanımdan hemen önce yapılmalıdır. Yıkandıktan sonra bekletilen patateslerin bozulma süresi de kısalır. Diğer bir önemli faktör olarak patateslerin diğer meyve ve sebzeler ile birlikte muhafaza edilmemesi gerekmektedir. Şimdiye kadar ortaya konan iddialara göre yeşil elma patateslerin filizlenmesine engel olduğu söylenmektedir, ancak bu gibi bir durum bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Aksine hiçbir meyve ve sebzenin patatesler ile birlikte muhafaza edilmemesi gerekmektedir. Patateslerin filizlenmesine engel olmak için çeşitli yöntemler önerilmektedir. Bazı otlar ya da esansiyel yağların bu filizlenmelere engel olduğu öne sürülmektedir. Nane yağı ya da önerilen otlardan bazıları patateslerin üstüne serpiştirilebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.