Evde Koronavirüs’e karşı el dezenfektanı nasıl yapılır?

Evde Koronavirüs’e karşı el dezenfektanı nasıl yapılır?

Evde koronavirüs’e karşı el dezenfektanı nasıl yapılır? Dünya Sağlık Örgütü el dezenfektanı yapma formülünü açıkladı. İşte Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği dezenfektan yapımı formülü.

Korona virüs vakaları giderek artıyor. Yetkililer gerekmediği sürece evlerde kalınmasını öneriyor. Vatandaşlar virüse karşı hijyen kurallarına dikkat etmeye çalışıyor. Marketlerde hijyen ürünleri tükenmeye başladı. Vatandaşlar market, eczane önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu. Buna karşın evde dezenfektan yapmak mümkün.

Evde iki dakikada el dezenfektanı nasıl yapılır?

Korona virüse karşı sabun ve el dezenfektanlarının önemi anlaşıldı. Vatandaşlar bu ürünleri almak için yarışa girdi. Market stoklarında bazı ürünlerin tükendiği de açıklandı. Buna karşın Dünya Sağlık Örgütü vatandaşlara evde dezenfektan yapılmasını önerdi. Söz konusu formülle evde 1,5 litre dezenfektan üretilebiliyor.

Evde doğal dezenfektan yapmak için malzemeler

Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği dezenfektan yapımı için gerekenler şunlardır:

  • 1000 ml izopropil alkol (%99.8) (Eczanelerden alabilirsiniz) (30-50 TL)
  • 55 ml oksijenli su (%3 hidrojen peroksit)
  • 19 ml gliserin
  • 266 ml su (İçme suyu)

Bu malzemelerden ilk olarak 1 litre izopropil alkolü 1,5 litrelik su şişesine boşaltın. Ardından 55 ml oksijenli suyu da ekleyin. Daha sonra 19 ml gliserini de ekleyin. Son olarak içme suyu 266 ml olarak ekleyin. Ardından şişenin ağzını kapatıp çalkalayın.

İşte dezenfektan hazır. Ancak şişenin üzerine dezenfektan olduğunu belirten bir yazı koyun ve çocukların uzanamayacağı bir yerde muhafaza edin.

Evde el dezenfektanı yapımı (Covid- 19/ Koronavirüs’e karşı etkili, WHO’nun formülü)