Evde kalarak sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolları nelerdir?

Evde kalarak sağlıklı ve hızlı kilo vermenin yolları nelerdir?

Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalan insanların bir kısmı bu dönem içerisinde kilo almaktadır. Evde kalarak kilo vermenin yolları nelerdir diye araştıranlar için ise evde kilo verme yöntemlerini derledik. İşte, o yöntemler…

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde kalan insanların bir kısmı kilo almaya başlayınca evde kilo vermenin yöntemleri nelerdir diye araştırmaya başladılar. Evde kalarakta kilo vermek mümkün. İşte, evde kalarak kilo verme yöntemleri:

Yemeklerden önce su içmek:

Evde kilo vermek için yemeklerden önce su içilmelidir. Yemeklerden önce içilen su, iştah kesmektedir. Kişi daha az yemek yiyecektir. Metabolizmayı hızlandırmak için de gün içerisinde su tüketmelidir.

Kahvaltıda yumurta yemek:

Kahvaltıda yenilen yumurta hem kişinin zayıflamasına yardımcı olur hem de tok tutar.

Sade kahve içmek:

Sade kahve metabolizmayı hızlandırdığından kilo vermeye yardımcıdır. Bir fincan kahve ile yüzde 10- 25 arasında yağ yakılır. Kahvenin içerisine süt veya şeker eklenmeden tüketilmelidir.

Yeşil çay içmek:

Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yeşil çayın içerisinde az miktarda kafein bulunmaktadır. Bu da kişinin yaş yakmasına yardım etmektedir. Ayrıca yeşil çayın ödem attırıcı özelliği de vardır.

Yemeklere Hindistan cevizi yağı koymak:

Diğer yağlara oranla Hindistan cevizi yağı kişinin sağlıklı kilo vermesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı hem sağlıklıdır hem de metabolizmayı hızlandırma yardım eder.

İşlenmiş şekerden uzak durmak:

İşlenmiş şekerli gıdaların tüketimi azaltılmalı hatta bitirilmelidir. İşlenmiş şekerli ürünlerde, mısır şurubu gibi tatlandırıcılar bulunur. Bu tatlandırıcılar, kişinin kilo almasını sağlar. Bu yüzden kilo vermek isteyenler, işlenmiş şekerli ürünlerden uzak durmalıdır.

İşlenmiş karbonhidrattan uzak durmak:

İşlenmiş karbonhidratlı ürünlerin içerisinde bol miktarda şeker bulunduğu için uzak durulmalıdır. İşlenmiş ürünlerin tüketilmesi kan şekerini yükselttiğinden iştahı açmaktadır.

Düşük karbonhidratlı beslenmek:

Karbonhidrat, kilo almaya yardımcı olan maddelerden bir tanesidir. Günlük besinlerde düşük karbonhidrat tüketmeye özen gösterilmelidir.

Küçük porsiyon tüketmek:

Ana öğünlerde porsiyonu küçültmek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Kalori kontrolü yapmak:

Kalori miktarı sayılarak düzenli bir şekilde belirlenen kaloriye uymak kişinin kilo vermesine yardımcı olacaktır. Her gün tüketilmesi gereken kalori miktarı belirlenmelidir.

Sağlıklı yiyecekler bulundurmak:

Evde kilo vermek için gözüken yerlere sağlıklı yiyecekler koymanızda fayda var. Acıkıldığı zamanlarda atıştırmalık olarak sağlıklı yiyecekler yemek kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yemekten sonra dişleri fırçalamak:

Diş macununda bulunan nane aroması, iştahın kesilmesini sağladığından yemeklerden sonra diş fırçalamak kişinin iştahını kapatarak atıştırmalık yemesinin önüne geçecektir.

Baharatlı yiyecekler tüketmek

: Baharatların, özellikle acı biberin metabolizmayı hızlandırma etkisi bulunduğundan baharatlı yiyecekler, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Egzersiz yapmak:

Evde basit egzersiz hareketleri ile kilo vermek mümkündür. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kalori yakmayı ve kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yiyecekleri yavaş çiğnemek:

Yemek yerken yavaş çiğnemek kolay sindirimi sağlar.

Düzenli uyumak:

Düzensiz bir uyku, obezitenin sebeplerinden bir tanesidir. Yetersiz uyku nedeniyle kısa sürede kilo alınabilmektedir.

Daha fazla protein tüketmek:

Yüksek oranda tüketilen protein, metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım eder. Uzmanlara göre günlük tüketilen besinlerin %25’ inin protein olması gereklidir.