Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt tipine göre evde cilt bakımı önerileri

Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt tipine göre evde cilt bakımı önerileri

Evde cilt bakımı nasıl yapılır? Cildinizi evde yapacağınız pratik cilt bakım yöntemleri ile canlı tutabilirsiniz. Normal ciltlere, karma ciltlere, yağlı veya kuru ciltlere göre evde yapabileceğiniz cilt bakım yöntemleri bulunmaktadır. İşte cilt tipine göre evde cilt bakım önerileri...

Cilt Tipine Göre Evde Cilt Bakımı

Cilt tipinizi biliyorsanız evde kolayca cilt bakımı yapabilirsiniz. Evde doğru cilt bakımı yapabilmek için cilt tipinizi bildiğinizden emin olun. Evde uygulayabileceğiniz cilt bakım ile cildinizin parlak olmasını, yumuşak olmasını ve bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz. Yanlış bir bakım cildinize zarar verebilir bu yüzden cilt tipinizi gerçekten bilmeniz büyük önem taşımaktadır. Cilt tipinizi biliyorsanız evde uygulayabileceğiniz pratik cilt bakım yöntemlerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Cilt tipinize göre cildinizin nem ve yağ oranını ayarlayacak cilt bakım yöntemlerini evde uygulamak oldukça basit. Bu cilt bakımlarını haftalık ve günlük olarak değişen yöntemleri düzenli şekilde uyguladığınız zaman istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Cilt tiplerine göre uygulayabileceğiniz cilt bakım yöntemleri şunlardır:

Normal Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

Cildiniz ne kuru ne de çok yağlı ise bu durumda normal bir cilt tipiniz var demektir. Normal cilt tiplerinde yağ ve nem oranı eşittir. Bu durumda cildiniz aşırı hassas değildir ve gözeneklerde de belirginlik bulunmamaktadır.

Normal cilde sahip olanlar bu durumu korumak ve cildinin rahatlamasına yardımcı olmak için cilt bakımı yapmalıdır. Sabah ve akşam cilt tipinize en uygun cilt temizleme ürünleri ile cildinizi temizlemek cildinize iyi gelecektir. Ağır kozmetik ürünleri kullanılmamalı ve cildin yağ ve nem oranında farklılıklar oluşmasına engel olunmalıdır. Cilt temizlendikten sonra normal ciltler için üretilmiş olan nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Cildinizi parlak göstermek için vitaminleri içerisinde bulunduran yüz serumları da kullanabilirsiniz.

Karma Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

İnsanlarda genellikle karma cilt tipi bulunmaktadır. Bu tip ciltlerde belirli bölgeler yağlı, belirli bölgeler kuru ve belirli bölgeler normal şekilde olabilmektedir. Karma cilt tiplerinde gözenekler belirgin olabilir. Aynı zamanda siyah noktalarda belirgin olabilmektedir. Karma cilt tiplerinde cildin belirli yerlerine farklı cilt bakımları uygulanmaktadır. Yanlış bir uygulama yapmak cildinize zarar verebilir. Yağlı bölgeleri kuru olması için kurutabilecek sabun kullanımı yüzün belirli yerlerini daha çok kurutarak farklı zararlar verebilir. Karma ciltlerde bölgesel bakım yapılmalıdır.

Karma cilde sahip olanların da sabah ve akşam ciltlerini temizlemeleri gerekmektedir. Ciltlerini temizledikten sonra karma ciltlere uygun kremler, losyonlar, nemlendiriciler, maskeler ve peelingler kullanılmalıdır. Haftada 1 ya da 2 kez detaylı şekilde yüz temizleme işlemi yapılmalıdır. Bu yüz temizleme işleminde karma ciltlere uygun şekilde yapılan peelingler ve maskeler kullanılmalıdır. Karma ciltlerin bakımı normal ciltlere göre daha detaylı ve daha zordur.

Kuru Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

Kuru ciltlerde çatlama, dökülme, kaşınma ve soyulma gibi sorunlar oluşmaktadır. Cilt esnek değildir ve gözenekleri çok sıktır. Cilt bakımı ile cildin nefes alması sağlanmalıdır. Kuru ciltlere sahip olan kişilerin sıcak suyla yıkanması önerilmemektedir. Ayrıca ağır kozmetik ürünleri kullanmamaları gerekir. Birden ısı değişimi de kuru ciltleri etkilemektedir. Kuru ciltleri bu sorunlardan kurtarabilmek için doğru nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Evde cilt bakımı için cildinizi temizledikten sonra nemlendirici sürerek beklemeniz gerekmektedir. Cildiniz nemi emecek ve kuru olan yerler nemlenecektir. Nemlendirme işlemini alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Kuru ciltler için alkol içeren ve parfüm içeren ürünler oldukça zararlıdır.

Yağlı Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

Cildiniz fazla yağlı ise siyah noktalarınız görünür, gözenekleriniz büyüktür ve sivilce oluşur. Yağ oranınızı ayarlamak için evde cildinizi temiz tutabilecek ürünler kullanabilirsiniz. Cildinizde iz kalmaması için sivilcelerinizi sıkmamalısınız. Günde birkaç kez cildinizi temizleyiniz ve yağlı ciltlere uygun kozmetik ürünlerini tercih ediniz. Yağ içeren kozmetik ürünlerden uzak durunuz.

Yağlı ciltlere uygun bakım ürünleri ile evde cildinizi temizleyebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirici sürünüz ve en az yarım saat bekleyiniz. Nemlendirici yağ salgılamayı geciktirir ve dengeyi korumaya yardımcı olur.

Hassas Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

Cildiniz hemen kızarıyor ve tahriş oluyorsa, cildinizin hassas bir yapıda olduğunu göstermektedir. Hassas ciltlerin bakımı da hassastır. Güneş bile hassas ciltleri oldukça etkiler bu yüzden sağlığınızı korumak için mutlaka güneş kremi sürmelisiniz. Hassas bir cilt yapısına sahip olanlar sabah ve akşam ciltlerini alkolsüz ürünlerle temizleyebilir. Hassas ciltlere uygun nemlendiriciler kullanabilir. Hassas ciltlere uygun yazmayan herhangi bir kozmetik ürünü kullanılmamalıdır. Özellikle alkol içeren ürünlerden uzak durulmalıdır.

Yaşlı Ciltlere Uygun Evde Cilt Bakımı

Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar oluşmaya ve gün geçtikçe artmaya başlar. Bu kırışıklıkları azaltmak ve yaşlılıkta oluşan lekelerin oluşmasını engellemek, sarkmaları önlemek için cilt bakımı özellikle yaşlılık döneminde oldukça önemlidir. Kırışıklıkları önlemek için, lekeleri gidermek ve sarkmaları engellemek için yapacağınız cilt bakımını cilt tipinize göre yapmanız gerekmektedir. Cilt tipinize göre ürün almalı ve yüzünüz ile boyun kısmınıza uygulamalısınız.

Kırışıklığı engellemek için vitaminli yüz serumları bulunmaktadır. Cildinize en uygun serumu alarak güzel bir görünüm elde edebilir, cildinizin parlamasına, beslenmesine ve güzel görünmesine yardımcı olabilirsiniz.