Emziren annelerde göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?  Göğüs ucu yarası için tedavi önerileri

Emziren annelerde göğüs ucu yarasına ne iyi gelir? Göğüs ucu yarası için tedavi önerileri

Emziren annelerin yüzde 38'inde göğüs ucu yaraları meydana gelmektedir. Emziren annelerde göğüs ucu yarasına iyi gelecek şeyler ve göğüs ucu yarası için tedavi önerileri hakkında detayları içeriğimizde derledik.

Emzirme eylemi annenin, emmek ise bebeklerin tecrübe edip öğrendiği eylemler arasında bulunuyor. Bu süreçte yapılan emzirme hataları ve hassas ciltler göğüs ucunda yaralar oluşmasına ve çatlaklara neden olabiliyor. Bu yaralar can yakıcı olmasına karşın bebeğin emzirilmemesine bir gerekçe oluşturamazlar. Göğüs uyu yaralarına iyi gelecek bazı yöntemleri öğrenmeniz, emzirme sürecinde acı çekmemeniz ve yaralarınızın daha hızlı iyileşmesi noktasında büyük bir önem taşıyor.

Ter kaybı yaşandığı spor aktiviteleri veya yanlış sütyen kullanımı sonucunda göğüs ucunda yaralar görülebiliyor. Emzirmiyorsanız, sürtünme nedeniyle meydana gelebilecek çatlakları krem ve losyonlarla tedavi etmeniz gerekmektedir. Emzirme sürecinde göğüs uçlarında yaralar meydana gelmesinden şikayetçi olan anne sayısı yüzde 38’i aşıyor.

Emziren annelerde göğüs ucu yarası niçin olur?

Kadınlar emzirmeseler dahi meme uçlarında tahrişlerle karşı karşıya kalabilirler. Yanlış sütyen seçimi, ağır egzersizler ve daha pek çok faktör göğüs ucu yaralarına neden olabilmekteyken en yaygın durumlardan birisi emzirme olmaktadır.

Emziren annelerin göğüs ucu yaralarından şikayetçi olmalarındaki faktörler içerisinde;

Uygun pozisyonda emzirme yapılmaması,

Meme başının tam kavranamaması,

Bebeğin biberon veya emziklere alışması nedeniyle memeyi nasıl emeceğini bilmemesi,

Emzirmeden sonra göğüs ucunu havalandırmamak,

Bebeğin ağız ve çene sorunları nedeniyle yanlış emmesi,

Anne cildinin hassas olması gösterilebilir.

Kadınlarda göğüs ucu yaralarına ne iyi gelir?

Kadın vücudunda en hassas noktalar arasında meme uçları bulunuyor. Meme uçlarında meydana gelen yara ve çatlaklar acı verici olmaktadır. Bu süreçte göğüs ucu yaralarına uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Anne sütünü göğüs ucunuza sürün

Anne sütü doğal antibakteriyel özellikler taşıyarak yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Geleneksel tedavi olarak yıllarca kullanılmakta olan başarılı bir yöntemdir. Emzirmeden sonra sütünüzden birkaç damlayı sorunlu bölgeye sürebilirsiniz.

Göğsünüze sıcak kompres uygulayın

Emzirmeden sonra acınızı dindirebilmek için temiz bir havluyu sıcak suyla nemlendirip göğsünüze bastırın. Tedavi edici özelliği olmamasına karşın rahatlamanıza yardımcı oluyor.

Tuzlu su uygulayın

Bir fincan su içerisine yarım çay kaşığı tuz atıp karıştırın. Akabinde tuzlu suyu kâseye boşaltıp meme ucunuzu kase içerisinde 1 dakika bekletin. Fıs fıs sprey şişe içerisine tuzlu su boşaltarak göğüs uçlarınıza püskürtebilirsiniz.

Lanolin göğüs ucu kremi uygulayın

Emzirmekte olan annelerin kullanabilmesi için özel formlarda üretilen lanolin göğüs ucu kremi kullanabilirsiniz. Lanolin krem çeşitleri özel olarak imal edilir ve bebeğinize zarar vermeyecek içerik özellikleri taşırlar. Emzirme öncesinde göğüslerinizi temizlemenizi gerektirmeyen lanolin göğüs ucu kremlerini kullanmadan önce doktorunuzla görüşmekte fayda var.

Aloe vera, zeytin yağı ve Hindistan cevizi yağı uygulayın

Az önce bahsedilen yöntemleri uygulamanıza karşın göğüs ucu yarası sorunlarınızı henüz çözemediyseniz doğal yağları tercih edebilirsiniz. Aloe vera jeli veya diğer doğal jellerden yardım olarak cildinizi nemlendirip daha hızlı bir şekilde iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Bu uygulamalar sonrasında bebeğinizi emzireceğinizde cildinizi temizlemeyi unutmamalısınız. Aksi takdirde bebeğiniz sütle birlikte yağları da emecektir.

Göğüs ucu yaraları için ne yapılabilir?

Göğüs ucu yaralarıyla karşı karşıya kaldığınızda daha az acı hissedebilmek ve daha hızlı iyileşebilmek için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Buna göre;

Daha az acıyan göğsünüzle emzirin

İki memenizde de aynı oranda yara bulunuyorsa hangisinden başlayacağınız pek de önem taşımıyor. Ancak göğsünüzden bir tanesinde daha fazla yara bulunuyorsa, daha az acıyan göğsünüzden başlamanız gerekiyor. Bebeğinizin kanı açken emmeye ilk başladığında daha çok çaba sarf eder ve canınız daha fazla yanabilir.

Bebeğinizin açlık belirtilerini inceleyin

Bebeğiniz sütünü emmeden hazır olduğunu gösteren işaretleri bilip anlamanız gerekir. Bu doğrultuda emzirmek için daha fazla beklememelisiniz. Bebeğiniz açsa ve süt için sabırsızlanmaktaysa doğru emzirme pozisyonunu oluştururken zorluk yaşayabilirsiniz.

Göğsünüze buz uygulayın

Emzirme öncesinde meme ucunuza buz küpü sürerek göğüs uçlarınızı dikleştirir hem de emzirme sırasında daha az acı hissedebilirsiniz.

Penye sütyen kullanın

Vücudunuzdaki yaraların iyileşebilmesinde ilk kural bölgenin hava almasıdır. Yüzde 100 pamuktan üretilen, çok sıkı olmayan geniş penye sütyenleri kullanabilirsiniz.

Göğüs uçlarında yara olmaması için ne yapılmalıdır?

Doğru emzirme pozisyonundan ve en rahat pozisyondan emin olmalısınız. Göğüs ucunuz bulunmuyorsa silikon meme ucu kullanmayı deneyebilirsiniz. Mümkünse sütyen kullanmamalı, kullanmanız gerekiyorsa sıkmayanları tercih edin.

Sağ ve sol göğsünüzle orantılı olarak emzirin. Bebeğinizde damak veya çene sorunu bulunuyorsa en kısa süre içerisinde çocuk doktoruna gitmelisiniz. Göğüs pedi kullanıyorsanız sıklıkla değiştirmeli, pamuklu olanlardan kullanıp ıslak kalmamasına özen göstermelisiniz. Karbonat, karbonatlı su ve ıslak çay poşetlerini göğsünüze uygulamayın. Göğüs yaralarına iyi gelebilecek ev tedavilerini uygulamanız meme ucu yaralarınızın daha kötü hale gelmesine neden olabilir.