El dezenfektanı ve kolonya korona vürüsünden korunmak için fayda ve koruma sağlar mı?

El dezenfektanı ve kolonya korona vürüsünden korunmak için fayda ve koruma sağlar mı?

Koronavirüsünün ülkemizde tespit edilmesi sonrasında vatandaşlar hijyen konusunda uzman önerilerini araştırmaya başladı. El dezenfektanı ve kolonya korona virüsünden korunmak için fayda ve koruma sağlar mı sorusu son günlerin en fazla araştırılan başlıkları arasında yerini aldı. İşte korunma yöntemleri ile ilgili merak edilenler.

Koronavirüsünün dünyaya yayıldıktan sonra son adresinin Türkiye olması ile birlikte pek çok vatandaş el dezenfektanları, kolonyalar ve etil alkollerin virüs için koruma sağlayıp sağlamadığını merak etmeye başladı. Uzmanların virüsten korunmanın en temel uygulamanın hijyen olduğunu açıklamaları sonrasında vatandaşlar araştırmalarına hız verdi.

El dezenfektanı ve kolonya korona vürüsünden korunmak için fayda ve koruma sağlar mı?

Kolonya virüs için koruma sağlar mı?

Prof. Dr. Çağrı Büke: Bizim alkol bazlı el dezenfektanı dediğimiz izpropil alkol ya da etil alkol. %60 ve üzeri olması gerekir. Metil alkol ile ilgili çok fazla bilgi yok. Kolonya içeriğinde etil alkol veya izopropil alkol varsa corona virüsünden korunmak için etkili olduğunu söyleyebiliriz. İdeal korunma yöntemi su ve sabundur. İkinci seçenek ise etil alkol veya izopropil alkol içeren el dezenfektanı tercih edilmeli. Hiçbiri yoksa kolonya tercih edilebilir eğer metil alkollü kolonya ise kullanılabilir dedi.

Korunma yöntemleri

Elleri yıkama:

sabun ve su ile sık sık el yıkama, virüslerin öldürülmesinde etkili bir yöntemdir. Suyun sıcak veya çok soğuk olmasına gerek yoktur. Ancak ılık su sabunun verimliliğini arttırır. Ancak el yıkama işlemi sonrasında havlu, kağıt havlu veya el kurutma makinesi ile iyice kurutmanız gerekir.

El dezenfektanı:

sabun ve suya altenatif olarak en az %60 etil alkol içeren dezenfektanlar kullanılabilir. En yaygın el dezenfektanı bile hemen hemen %60 alkol oranına sahiptir.

El kurutma makineleri:

sıcak hava veren el kurutma makineleri tek başına virüsü öldürmez.

Ultraviyole dezenfiksiyon lambaları:

Dünya Sağlık Örgütü cildi tahriş ettiği gerekçesi ile kullanımı tavsiye etmiyor.

Salin burun durulaması:

Corona virüsü veya herhangi bir solunum yolu enfeksiyonuna iyi geldiği ile ilgili bir kanıt yoktur.

Kişinin vücuduna alkol veya klor püskürtmek:

vücuda giren virüsleri öldürmediği gibi mukoza tabakasına zarar verebilir. Alkol ve ağartıcı veya klor bazlı dezenfektanlar, talimatlara uygun kullanılsa bile sadece yüzeyleri temizler.

Vücuttaki susam yağı:

koronavirüsüne bir etkisi yoktur.

Bitkisel ilaçlar:

korona virüsü üzerine etkisi olmadığı açıklamaları pek çok uzman tarafından yapılmaktadır.

Aşılar:

grip veya zatürre aşılarının corona virüs üzerinde bir etkisi yoktur.

Antibiyotikler:

virüslere karşı değil bakterilere karşı etkilidirler.

Maske:

uzmanlar, üst solunum yollarında rahatsızlığı bulunan kişilerin maske kullanımına dikkat çekmektedir. Öksüren veya hapşıran kişilerin maske takması tavsiye edilir. Maske takmadan önce elleri ve yüzü sabunla yıkamak ve maskenin ön kısmına dokunmamak dahil olmak üzere, maskeleri takma, çıkarma ve atma konusunda uygun prosedürü izlemek gerekir.