e-Nabız kronik hastalıklar sorgulaması nasıl yapılır?

e-Nabız kronik hastalıklar sorgulaması nasıl yapılır?

Normalleşme sürecine girilmesiyle kamu çalışanlarının normal mesai saatlerine geri döneceği ve 60 yaş üzeri ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin bu kapsamda olmayacağı belirtilmişti. Kronik hastalık sorgulama işleminin e-Nabız üzerinden yapılacağının açıklanması ardından birçok vatandaş e-Nabız kronik hastalıklar nasıl yapılır, e-Devlet'te kronik hastalık nereden öğrenilir sorularına yanıt aramaya başladı.

Türkiye’de normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte yaklaşık 3 aydır geçerli olan yasakların birçoğu kaldırıldı. Buna göre karantina sürecinde kamu kurum ve kuruluşlarında idari izinli sayılan personellerin izinleri de kaldırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı son açıklamaya göre 1 Haziran tarihinden itibaren kamu kurumlarında çalışan personellerin işe geri döneceği duyuruldu. Esnek çalışma saatlerinin sona ermesiyle birlikte idari izinler de kaldırıldı. Ancak 60 yaş üstü ve kronik hastalıkları olan kişiler bu kapsamın dışında bırakıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘Kronik hastalıklar’ listesinde yer alan hastalıklardan bir tanesi görülen kişilerin, bu durumu e-nabız sisteminden bildirmeleri gerekmektedir.

e-Nabız kronik hastalıklar sorgulaması nasıl yapılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce hayata geçirilmiş e-Nabız sistemi üzerinden kronik hastalıklar sorgulanabilmektedir. Bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle https://enabiz.gov.tr/ adresine girilmeli ve T.C Kimlik Numarası ile e-Nabız şifresi ile giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan sekmelerden ‘’Covid19 /Kronik Risk Durumu Raporu)’’ sekmesine tıklanmalıdır. Burada kişinin kronik hastalığı olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Aynı işlem e-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir.