e- Nabız ile kronik rahatsızlık raporu alma işlemi

e- Nabız ile kronik rahatsızlık raporu alma işlemi

e- Nabız kronik rahatsızlık raporu nasıl alınır? Sağlık Bakanlığı tarafından idari izinli olacak kronik hastalıkların listesi yayımlandı. Yayımlanan listede 731 adet kronik hastalık yer almaktadır. Kronik hastalığı olan kamu çalışanları e- Nabız uygulaması üzerinden kronik rahatsızlık raporu alarak idari izinli sayılacak.

e-Nabız Kronik Rahatsızlık Raporu Nasıl Alınır?

Salgın nedeniyle birçok tedbir alınmıştı. Bu tedbirler arasında uzaktan ve esnek çalışma da yer almaktaydı. 1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme süreci başladı. Ancak kronik hastalar için farklı bir protokol işlenmektedir. Kronik hastalığı olan ve üst üste aynı hastalığı geçiren kişiler kamu sektöründe çalışıyorsa idari izinli sayılacak.

Sağlık Bakanlığı e- nabız sistemi üzerinden kronik hastaların listesini yayınladı. İdari izin alabilmek için kronik hastaların rapor alması gerekmektedir. Bu rapor e- nabız uygulaması üzerinden alınabilmektedir. E- Nabız uygulamasını play storedan indirebilirsiniz. Kronik hasta raporunun yanı sıra tahlil sonuçlarınızı, sağlık hizmetleri geçmişinizi de görmeniz mümkün.

e-Nabız Üzerinde Yer Alan Sağlık Hizmetleri

Türk vatandaşlara sağlık hizmetlerini kolayca görebilmeleri için hizmet veren uygulama e- nabız, birçok sağlık hizmetlerini görüntülemenizi sağlamaktadır. Uygulama üzerinden verilen hizmetler şunlardır:

-Reçeteler,

-Raporlar,

-Hastalıklar,

-Tahliller,

-Radyolojik Görüntüler,

-Alerjiler,

-Acil Durum Notlar,

-Dokümanlar,

-Aşı Takvimi,

-İlaçlar,

-Paylaşım Randevu,

-Covid19 (Kronik Risk Durum Raporu).

Kronik risk grubunda olanlara SMS ile bilgilendirme yapılacağı twitter üzerinden açıklandı. Kişiye özel kronik risk durum raporu SMS yolu ile kişilere ulaştırılacak. E- nabız uygulamasına girerek raporunuzu indirebilirsiniz. Raporu indirmek için, e- Nabız uygulaması üzerinde yer alan Covid- 19 sekmesine tıklayarak raporunuzu alabilirsiniz.

e-Nabız Kronik Rahatsızlık Raporu

1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme süreci başladı. Ancak kronik hastalar için durum farklı. Kronik hastalar rapor alarak idari izinli sayılacak. Aynı zamanda 60 yaş ve üzeri içinde geçerlidir. Kamuda çalışanlar için bu rapor gereklidir. 29 Mayıs 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi yayınlandı ve normalleşme süreci için alınan kararlar belirlendi.

e- Nabız uygulamasına giriş yapabilmek için e- devlet sisteminden şifre ve kullanıcı adınızı almanız gerekiyor. E- Nabız hesabınızı oluşturduktan sonra bu hesap ve şifre ile e-Nabız uygulamasına giriş yapabilirsiniz. Uygulama üzerinden yukarıda belirtilen sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Tahlillerinizi görebilir ve kronik hasta raporunuzu da bu uygulama üzerinden kolayca alabilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra uygulamada yer alan Kronik Hastalıklarım kısmına tıklayınız. Riskli kronik hastalığınız varsa rapor alabilirsiniz.

e- Nabız Üzerinden Kronik Rahatsızlık Raporu Alma İşlemi

Sağlık Bakanlığı tarafından kronik hastalıkların listesini duyurdu. E- nabız uygulaması üzerinden kronik rahatsızlık raporu alımı gerçekleştirilebilecek. Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan 731 adet kronik hastalığa idari izin verileceği açıklandı. Hastalıkların listesi kamu çalışanlarının erişimine açıldı. E- nabız uygulaması üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz.

E- Nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra Kronik Hastalarım kısmından raporunuza ulaşabilir ve indirebilirsiniz. Risk grubunda yer alan kamu çalışanları idari izinli sayılacak. Raporlar kargo yoluyla gönderilecek.

Kamuda İdari İzinli Sayılacak Kronik Hastalıklar

2020/8 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile idari sayılacak kamu personellerinin kronik hastalıklarının listesi yayımlandı. Yayımlanan listeye göre kamu çalışanları risk grubu içerisinde olup olmadığını öğrenebilir. Risk grubunda olan kamu çalışanları idari izin alabilecek. Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı listede 731 adet kronik hastalık bulunuyor. Bu hastalıklardan bazıları şunlar:

- İmmünsüpressif tedavi alanlar,

- Metastatikveya kemoterapi, radyoterapi alan kanser hastaları,

- Konea nakli hariç solid organ nakli,

- Kemik iliği, kök hücre nakli yapılan hastalar,

- Kronik obstrüktif veya destrüktif akciğer hastalığı veya status astmatikus hikayesi olan hastalar,

- İnsüline bağlı diyabet

- Komplike (serebrovasküler, koroner, böbrek, polinöropati) insüline bağımlı olmayan diabetes mellitus hastaları,

- Komplike hipertansiyon (serebrovasküler, böbrek, konjestif kalp yetmezliği),

- Dekompanse kalp yetmezliği,

- Akut koroner sendrom geçiren hastalar,

- Kronik karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar,

- Serebrovasküler hastalık (inme, kanama)

Toplam 731 adet hastalık yayımlandı. Tam listeye Sağlık Bakanlığı’nın resmi intenet sitesinden ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda e- nabız uygulaması üzerinden de kronik rahatsızlığınızın olup olmadığını kontrol edebilir, idari izin için gereken raporu kolayca uygulama üzerinden alabilirsiniz.

Kronik Hastalıkları Olanlar Ne Zaman Normal Mesai Sürecine Başlayacak?

1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme sürecine başlandı. Ancak kronik rahatsızlığı olan kamu çalışanları henüz mesaiye başlayamayacak. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan 731 adet kronik hastalıktan biri sizde varsa idari izin için rapor almanız gerekiyor. Cumhurbaşkanlığı Genelgesine göre idari izinli sayılan kamu çalışanları mali haklarını alacaklar. Kronik hastalığı olan kamu çalışanları ihtiyaç halinde çalışmak zorunda. Kronik hastalığı olan kamu personelleri raporlarını e- Nabız uygulaması üzerinden alabilecek.

Kronik hastalığı olan kamu personellerinin ne zaman normal mesai sürecine başlayacağı netleşmedi. Ancak salgın nedeniyle tehlike içerisinde olan kronik hastalığı olanları korumak için bu süreç uzun sürebilir. Normalleşme sürecine adım adım geçilirken tedbirler elden bırakılmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.