Dopamin orucu nedir? Dopamin orucunun amacı ne, işe yarıyor mu?

Dopamin orucu nedir? Dopamin orucunun amacı ne, işe yarıyor mu?

Dopamin orucu son zamanlarda sürekli gündeme geliyor. Dopamin orucu nedir, dopamin orucunun amacı nedir, iş yarıyor mu gibi soruları merak edenler için uzman doktorlardan açıklama geldi.

Son zamanların en gündemde olan diyeti dopamin orucuyla ilgili uzman doktorlardan önemli açıklamalar geldi. Dopamin orucunda yemek, , alkol, sosyal medya ve teknoloji gibi günümüz zevkleri azaltılarak diyet yapılıyor.

Çevre Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Sema Targıt Akbaşak, dopamin orucuyla ilgili açıklamalar yaptı. Dopaminin beyindeki ödül ve motivasyonu sağlayan sinirlerden oluştuğunu söyleyen Akbaşak, devamlı ve çok fazla uyarılmanın dopamine az duyarlılık yaratabileceğini ve bundan dolayı aynı şekilde zevk alınan şeylerin daha fazla yapılmasının gerekebileceğini belirtti.

Dopaminin Az olması Parkinson’a Neden Olabilir

Dopaminin az olmasının Parkinson hastalığına neden olabileceğini belirten Uzman Dr. Sema Targıt Akbaşak, Dopamin ile motor kontrolü, hafıza, uyarılma ve ödül işleme gibi işlevlerle ilgili sinyalleri, beynin etrafına gönderilir. Öneğin, dopaminin çok az olması, Parkinson Hastalığı gibi kas sertliği, titreme, konuşma ve yürüyüşteki değişikliklerle sonuçlanabilir. Dopamin, beyindeki ödül sisteminde de önemlidir” dedi.

Zamanla çevremizdeki potansiyel ödül olarak nitelendirdiğimiz ipuçlarının gerçek bir ödül olmasa dahi dopamin salgılanmasına neden olabileceğini vurgulayan Akbaşak, Yani sadece tatlı bir dükkânda olmak ve tatlıları düşünmek beynimizin dopaminini aktive edebilir. Bu beklenti ve ödül beklentisi nörobilim dilinde "istemek" olarak adlandırılır. Depresyonun ana semptomlarından biri "anhedonia" olduğundan normalde ödüllendirici deneyimlerde isteksizlik, ilgi ve zevk eksikliği - işlevsiz dopamin regülasyonu da bu bozukluğa bağlanmıştır. Bazı depresyon tedavileri, beyindeki dopamin seviyelerini arttırmak için tasarlanmıştır” ifadelerini kullandı.

Dopamini Azaltmak Tavsiye Edilmiyor

Beyindeki dopamin miktarının aynı kalması gerektiğini ve dopamin azaltmasının tavsiye edilmediğini hatırlatan Akbaşak, Ayrıca, sosyal medya gibi belirli bir ödülü yasaklamak, kendi başına dopamin seviyelerini düşürmeyecek, bunun yerine dopaminin uyarılmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle dopamin aktivitesinin miktarını azaltmak mümkündür. Ancak bunu yapmanın anahtarı, ilk etapta ödül istemeyi başlatan ödüllerle ilgili tetikleyicilere olan maruziyetimizi azaltmaktır” dedi.

Uzman doktor Sema Targıt Akbaşak “ancak, bunun "beyni sıfırlayacağı" gerçekten doğru değildir. Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak veya aşırı yemek yemek gibi sağlıksız davranışlar olduğunu düşündüğünüzü azaltmak istiyorsanız, sağlıksız davranma arzusunu tetikleyen çevresel ipuçlarına maruz kalmanızı azaltarak başlayabilirsiniz. Öneğin, yalnızken akşamları telefonunuzla çok fazla meşgul olmak yerine bildirim seslerini kapatmayı deneyin. Bu şekilde dopamin ipuçları tarafından aktive edilmez ve bu nedenle telefonu alma dürtülerini bildirmez” diyerek dapomin diyeti hakkındaki görüşlerini açıkladı.