Dişlerimizi fırçalarken dikkat etmemiz gereken 10 önemli nokta

Dişlerimizi fırçalarken dikkat etmemiz gereken 10 önemli nokta

Dişlerimiz fırçalarken dikkat etmemiz gereken 10 önemli nokta! Diş fırçalarken doğru bilinen ama yanlış olan on önemli detayı sizi için açıkladık.

Diş sağlığı için çok önemli olan diş fırçalamak çoğu kişi tarafından yanlış bilinen doğru kullanımlar ile uygulanıyor. Yeterli özen gösterilmeden yapılan işlemler yarar sağlaması beklenirken diş sağlığına zarar verebiliyor. İşte o yanlış bilinen doğrulardan bazıları:

  • Çok uzun süre aynı diş fırçasını kullanmak;

Günlük gerekli kullanımlar yapılan bir fırçanın ömrü yaklaşık en fazla 3 ay oluyor. Bir fırça en fazla 200 fırçalamaya kadar etkili olup ondan sonraki fırçalamalarda kıllarının aşınmasından dolayı yeterli verimi göremeyebiliriz. Kullanıma başlandıktan 1 ay sonra üzerinde bakteri oluşumu başlayan fırçaları en fazla 3 ay kullanmakta fayda var.

  • Dişleri yeterince fırçalamamak;

Ortalama bir diş fırçalama uygulaması yaklaşık iki dakika olmalıdır. Bu uygulamanın süresi kullanıcılarda ise 45 saniyeyi geçmemektedir. 2 dakikadan az bir sürede florürü dişler ve diş etleri emmez. Bu yüzden yapılan uygulama tam anlamıyla tamamlanmış olmaz. Bu şekilde kısa süreli yapılan fırçalamalarda yeterli özen gösterilmemiş bölgeler olabilir.

  • Dişleri fırçaladıktan sonra ağzı su ile doldurmak;

Çok yapılan yanlışlardan biri de diş fırçalama sonrası ağzı su ile çalkalamaktır. Diş fırçalandıktan sonra ağız su ile çalkalanırsa florürü diş tam olarak emmeden tekrar ağızdan atılır. Çoğu kişinin alışkanlık olarak yaptığı bu uygulama yapılmayıp sadece tükürerek uygulamaya son verilmelidir.

  • Banyoda diş fırçası saklamak;

Banyoda saklanan diş fırçaları birçok bakteri ile de yüz yüzedir. Tuvaletin sifonu ile birlikte yayılan bakteriler fırçanıza yapışabilir. Bu durumdan kurtulmak için fırçanızı kapaklı koruyucular ile koruyarak ve dolap içlerinde saklayarak gerekli korunmayı sağlayabilirsiniz.

  • Diş ipi kullanmamak;

Diş ipinin zararlı olduğu söylentisi de yanlıştır. Fırçanızın ulaşamadığı yerlere diş ipleri ile ulaşarak detaylı diş temizliği sağlayabilirsiniz. Bu sayede dişlerde tortu oluşumuna da engel olmuş olursunuz. Bu yüzden günde en az bir kere diş fırçalamadan sonra diş ipleri ile dişlerin temizlenmesinde fayda olacaktır.

  • Dili temizlememek;

Dil temizliğini çoğu kişi es geçerek yapmıyor. Aslında kötü nefes ve bakterileri önlemek için dil temizliği de çok önemlidir. Dilde de bakteri oluşumu olduğu düşünülürse dilin temizlenmesinin de gerekli olduğu bilinir.

  • Sert kıllı diş fırçası kullanmak;

Sert kıllı diş fırçaları kullanılırsa diş temizliğinin daha iyi sağlanacağı doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Sert kıllı fırçalar diş etlerine zarar verebilir. Bu yüzden orta ya da yumuşak kıllı fırçaların tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

  • Yanlış fırçalama hareketleri yapmak;

Diş fırçalanırken daha çok oval hareketler yapılarak bakterileri dişten dışa çıkması sağlanır. Fırçanın diş ve diş etlerine teması oradaki bakterilerin de çıkmasına sebep olur. Diş etlerinden dişlere doğru 45 derecelik bir açı ile oval hareketler yapılarak uygulanacak diş fırçalama en etkili olacak durumdur.

  • Diş fırçalama rutinini değiştirmemek;

Her diş fırçalama uygulaması yapılırken farklı bir bölgeden başlanılması ağızda yeterli önemi gösterilmeyen yerlere de iyi bir diş fırçalama uygulaması yapmanıza yardımcı olacaktır.

  • Günde 2 defadan fazla diş fırçalamak;

Günde 2 defadan fazla diş fırçalamak ağız ve diş etlerine zarar verebilir. Günde 2 defa yapılan fırçalamalar gerekli temizliği sağlayacaktır. Bu yüzden 2 defadan fazla diş fırçalamaya gerek yoktur.