Diş fırçası dezenfekte ve  temizliği nasıl yapılır? Diş fırçası dezenfekte etme yöntemleri

Diş fırçası dezenfekte ve temizliği nasıl yapılır? Diş fırçası dezenfekte etme yöntemleri

Ağız temizliğinde oldukça önemli bir yere sahip olan diş fırçalarının da temiz olması bir o kadar büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden diş fırçası temizleme işleminin düzenli aralıklarla gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Diş fırçası dezenfekte etme yöntemleri evlerde kolayca uygulanabilmektedir…

Ağız ve diş sağlığı için günde iki kez ikişer dakika dişlerin fırçalanması gerektiği herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kullanılan diş fırçalarının da aynı hassasiyet ile temizlenmesi gerekmektedir. Hijyenik olmayan bir diş fırçası ile ağız ve diş temizliği olması gerektiği gibi gerçekleştirilememektedir. Diğer yandan diş fırçalarının nasıl temizlenebileceği de ağız ve diş sağlığına özen gösteren kişiler tarafından merak edilmektedir.

Diş Fırçası Nasıl Temizlenir?

Diş fırçalarının temizlenebilmesi için birkaç farklı yöntem kullanılabilmektedir. Aşağıdaki kısımda bu yöntemler sıralanmıştır. Siz de en kolayınıza giden yöntemi seçerek diş fırçalarınızı temizleyebilirsiniz.

Diş Fırçasını Ağız Gargarasında Bekletin

Pek çok markette ağız gargarası satılmaktadır. Bunlardan birini alıp diş fırçalarını birkaç dakika boyunca içinde bekletebilirsiniz.

Hidrojen Peroksit ile Temizleyin

Antibakteriyel ağız bakım suları ya da gargara sularının yanı sıra hidrojen peroksit yani oksijenli su ile de diş fırçaları temizlenebilmektedir. Diş fırçalarının bakterilerden arındırılması konusunda oksijenli su oldukça etkili olmaktadır. Hatta yapılan bir araştırmaya göre oksijenli su diğer temizleyicilere göre daha ekonomik ve işlevseldir. Kullanımı sırasında her gün oksijenli suyun değiştirilmesi gerekmektedir.

Protez Diş Temizleme Tabletiyle Temizleyin

Yarım protez temizleme tableti ile diş fırçalarının temizlenmesi yapılabilmektedir. Bir bardak suyun içine yarım tableti atılması sonrasında diş fırçasının bu su içerisinde birkaç dakika kalması, temizlenmesi içi yeterli olacaktır.

Sirke ve Karbonat ile Temizleyin

Doğal temizlik ürünlerine geçildiğinde ise gündelik hayat içerisinde de temizleyici özelliği olduğu bilinen sirke ve karbonat burada da kullanılabilmektedir. Yarım su bardağı suyun üzerine iki yemek kaşığı beyaz sirke ve yarım kaşık karbonat atıldıktan sonra karıştırılması, temizleyici sıvının elde edilmesine olanak verecektir. Bu karışımın içerisinde 20-30 dakika kadar bekleyen diş fırçaları sterelize olacaktır.

UV Diş Fırçası Dezenfektanı Kullanın

Teknolojik ürünler sayesinde de diş fırçaları temizlenebilmektedir. Markalarına göre 50 TL ile 150 TL arasında değişen UV diş fırçası dezenfektanları ultraviyole ışıkları ile bakterileri temizlemektedir.

Kaynar Su İle Temizleme

En ucuz maliyetli ve herhangi bir ekstra çaba gerektirmeyen yöntem kaynar su ile temizleme yöntemidir. Bu yöntemde her fırçalamadan önce diş fırçasının sıcak sudan geçirilmesi gerekmektedir. Bu noktada suyun kaynar olması önem arz etmektedir.

Kürdan ile Temizleme

Bu yöntemde diş fırçası üzerinde yer alan gözle görülmeyen bakteriler değil, fırça kıllarının dibinde kalan macun kalıntıları temizlenmektedir. Bu kalıntıların kürdan ile temizlenmesi mümkün olmaktadır. Bu temizlik uzun süre yapılmadığında fırçaların sertleştiği görülmektedir.

Elektrikli Diş Fırçalarını da Temizleyin

Günümüzde normal diş fırçalarından daha pahalı bir ücret karşılığında satılan elektrikli diş fırçalarının da temizlenmesi gerekmektedir. Bu tür diş fırçalarının da yukarıdaki kısımda sıralanmış olan yöntemlerle temizlenmesi mümkündür.

Diş Fırçaları Kaynatılmalı mı?

Diş fırçası temizliği dendiği zaman bazı insanlar kullandıkları fırçaları kaynar suyun içine atmaktadır. Böyle bir davranışın doğru olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Zira diş fırçaları plastikten yapılır ve kaynar su plastiğin erimesine neden olabilir. Kaynar su ile temizleme işleminde fırçaların 30 saniye su içinde kalması yeterli olmaktadır.

Diş Fırçaları Nasıl Saklanmalı?

Diş fırçalarını muhafaza ederken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki fırçaların birbirine çok yakın saklanmaması gerektiğidir. Birbirine çok yakın olan diş fırçaları arasında bakteriler yayılabilmektedir. Bir diğer önemli husus ise diş fırçalarının tuvalette saklanmamasıdır. Düzenli olarak temizlenen tuvaletlerde saklanmasında büyük bir sakınca bulunmazken, fırçaların ıslak ve nemli yerlerde kalmaması da gerekmektedir. Bu bağlamda tuvalet dışında saklanması daha iyi olmaktadır.

Diş Fırçası Ne Zaman Değiştirilmeli?

Diş fırçalarının da diğer her malzemede olduğu gibi belirli bir ömrü vardır. Diş fırçalarının en geç 3-4 ayda bir değiştirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan diş fırçalarında gözle görülebilir bir aşınma ve fırça kıllarında sertleşme olması halinde daha erken bir zamanda da değiştirilebilmektedir. Özellikle diş fırçasının bir başkası tarafından kullanılması halinde bu fırçaların değiştirilmesi gerekmektedir.