Dezenfekte nasıl yapılır? Dezenfektan yapmak için gerekli malzemeler ve yapılış tarifi

Dezenfekte nasıl yapılır? Dezenfektan yapmak için gerekli malzemeler ve yapılış tarifi

Yetkililer tarafından eczacılara dezenfektan ilaçlarını kendilerinin yapması için yetki verildi. Bunun yanında eczacılara aylık olarak 2 litre alkol sınırlaması da kaldırıldı. Yayınlanmış olan resmi bilgilere bakacak olursak dezenfektanların hazırlanmasına dair bilgiler verildi.

Türkiye’de Koronavirüs salgınından dolayı alınan tedbirler yönünde, vatandaşların daha kolay ve daha uygun fiyatlara dezenfektan ilaçlarını alabilmeleri için tüm eczacılara dezenfektan hazırlama izni yetkililer tarafından verildi. Dezenfektanların yapımında ise alkol kullanıldığından dolayı eczanelere yüzde 96 dereceli alkol alma imkanı da sağlanacak.

Konu ile ilgili gelen resmi açıklamada ''Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafınca Birliğimize iletilen Eczanelerde El Antiseptiği Hazırlanması konulu açıklama ile, eczacıların el antiseptiklerini eczanelerinde hazırlamaları yönünde tavsiye kararı alındığı bildirilmiştir'' söylendi.

Eczanelerde dezenfektan hazırlanması için kılavuzda yayınlandı. Dezenfektan nasıl hazırlandığını öğrenmek için linke tıklayınız.