Devletten ikiz ve üçüz doğan bebekler için doğum yardımı desteği

Devletten ikiz ve üçüz doğan bebekler için doğum yardımı desteği

2019 yılında başlatılan Çoklu Doğum Yardımı Projesi kapsamında 14 bin 350 anneye destek sağlandı. Proje sayesinde çocuğunu kucağına alan ailelerin sevinçleri perçinlendi. İşte, devletten ikiz ve üçüz doğan bebekler için doğum yardımı desteği ve detayları.

2015 yılında uygulamaya sokulan doğum yardımı projesi ile tüm annelere maddi destek sağlanıyor. “Yeni doğan bebeklerin ilk altını devletten” sloganı ile yürütülen bu destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Bunun yanı sıra ilki geçtiğimiz sene gerçekleşen “Çoklu Doğum Yardımı” projesi de aileler için bir umut sağlıyor. Destek kapsamında bugüne kadar ikiz ve üçüz doğumları yapmış 14 bin 350 anneye toplam 26 milyon 207 bin lira ödeme yapıldı. Alım gücü düşük olan aileler için bir nebze rahatlatıcı olan bu desteğe başvuru sayısı gün geçtikçe artış göstermekte. Anadolu Ajansı’na bağlı olarak görev yapan bir muhabirin edinmiş olduğu bilgelere göre 2019’da hem tek çocuklu hem de ikiz ve üçüz çocuklu ailelere toplamda 1 milyon 77 bin 935 ödeme yapıldı.

Devletten ikiz ve üçüz doğan bebekler için doğum yardımı desteği

İkiz ve Üçüzler İçin İki Yıl Süreli Destek

2019 yılından önce çoklu doğum yardımı yapılmamaktaydı. Doğum yardımı projesi kapsamında çoklu doğum yapan ailelerde diğer aileler ile aynı yardımı almaktaydı. Geçen yıl yapılan düzenlemeler ile birlikte projenin kapsamı genişletildi ve Çoklu Doğum Yardım Projesi hayata geçti. Bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen Aşı Takvimi’nde bulunan aşıları zamanında yaptırmaları gerekmektedir. Bu şartların sağlanması durumunda her anne bu yardımdan yararlanabilir. 1 yıl içerisinde bu yardımdan yararlanan annelerin sayısı 14 bin 350’ye ulaştı. Toplamda 28 bin 938 bebek için, 26 milyon 207 bin lira ödeme yapıldı.

Tüm Anneler Doğum Yardımı Alabiliyor

Bu proje kapsamında, tüm anneler verilen yardımdan yararlanabilmektedir. Gelir durumuna bakılmaksızın verilen bu yardım için bebeğin T.C vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum sonrasında verilen bu yardımlar bebek sayısına göre değişiklik göstermektedir. 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3 veya daha fazla çocuk için ise 600 TL destek sağlanmaktadır. Doğum sırasında veya doğum sonrasında annenin hayatını kaybetmesi durumunda doğum yardımı desteği çocuğun babasına yapılmaktadır. Doğum yardımı projesinde gelir durumu fark etmemektedir. Fakat Çoklu Doğum Yardımı Projesinde, bulunulan yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenen ailelere yardım yapılmaktadır. Gelir düzeyine göre belirlenen ailelere doğum yardımı yapılır.

Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Doğum yardımı için başvuruda bulunmak isteyen aileler öncelikli olarak bebeklerinin Nüfus Müdürlüğü’nde kayıtlı olduğundan emin olmaları gerekmektedir. Kayıt işlemleri tamamlandıktan hemen sonra başvuruda bulunabilirler. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru dilekçeleri ve T.C kimlik fotokopileri ile başvurabilirler. Kamu kuruluşlarında çalışan vatandaşlar ise çalıştıkları kuruma dilekçe verirler. Yurt dışında bulunan T.C vatandaşları ise büyükelçilik ve konsolosluklara müracaat edebilmektedirler. Çoklu Doğum Yardımı için başvurmak isteyen vatandaşların ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Başvuruların kabul edilmesi durumunda, kişiler bu paraları PTT şubelerinden çekebilmektedir.