Devletten çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği

Devletten çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği

Koronavirüs nedeni ile üretime ara vermek zorunda kalan işletmelerde çalışan işçilerin 3 aylık maaşlarına destek devletten haberleri sonrasında hem işçiler hem de işverenler araştırmalarına hız verdi. İşte Devletten, çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği ile ilgili tüm merak edilenler.

Koronavirüs konusunda alınan tedbirlerden dolayı üretime ara veren veya işyerini kapatan firma sahiplerine çalışanını işten çıkarmazsa 3 aylık maaş desteği sağlanacak. Kısa çalışma ödeneğinden daha fazla vatandaşın faydalanabilmesi için belirlenen 600 gün şartı uzatılacak. Bu önlemler konusunda istihdama destek olan firmalarda, çalışanların maaşlarının %60’ını devlet karşılayacak.

Devletten çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüs sonrasında açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi’nde bulunacak çalışma ödeneği belli oldu. Olağanüstü durumlarda devreye sokulması için hazırlanan ve milyonlarca çalışanı mağdur etmemek adına belirlene kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için koşullar esnetilecek. Sinemadan tiyatroya, özel kreşten gündüz bakımevine, yiyecek içecekten ulaşım sektörüne kadar geniş bir alanda üretime ara veren veya işletmesini kapatan firma sahiplerinin istihdam koruma kaydı sayesinde çalışanlarına vereceği 3 aylık maaşların %60’ı devlet tarafından karşılanacak böylece işsizliğin önüne geçilerek işçilerin mağdur olmasının önüne geçilmiş olacak.

600 gün şartı esnetilecek

Şuan ki uygulamada ödenekten faydalanabilmek için kısa çalışmanın başlangıç tarihinden önceki 120 günlük hizmet akdine tabi olan çalışanların son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortasını ödemiş olması gerekmektedir.

Devletten çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği

Konu hakkında açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu 600 gün şartının daha da düşürülerek daha fazla insanın faydalanabilmesi amaçlanacak dedi.

Kazancın %60’ı ödenecek

Kısa çalışma ödeneği ülkemizde ekonomik, bölgesel krizlerin yaşandığı durumlarda veya işçilerin haftalık çalışma saatlerinin geçici olarak en az 3’te biri oranında azaltılması veya 4 hafta durdurulması durumlarında uygulanan bir sistemdir. Uygulamada sigortalı olarak çalışan kişinin 12 aylık prime esas kazancı baz alınarak günlük kazancının %60’ı ödenmesi şeklinde ödenmektedir. Kısa çalışma ödeneği, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçememektedir. Bu süre zarfında sigortalının genel sağlık sigortası da ödenmektedir. Devlet, işyerinde işlerin durdurulması sonrasında asgari ücret alan çalışana 1.752 TL, 4.000 TL alan çalışana ise 2.381 TL, 8.000 TL maaş alan çalışana ise 4.380 liraya kadar kısa çalışma ödeneği verebilmektedir.

Her ayın 5’inde ödeme yapılacak

Kısa çalışma ödenekleri, sigortalılara her ayın beşinde ödenmektedir. Ödemeler PTT ile yapılıyor. Kısa çalışma ödeneği, sigortalının çalıştığı yerde uygulanan haftalık çalışma süresinin tamamlanmasına göre aylık olarak verilmektedir.

Telafi rahatlatacak

İstihdam konularında ise sürekliliği sağlamak için 4 aya çıkarılmasına karar verilen telafi çalışma süresi de işverenleri rahatlatacak. Yaşanan bu gibi olumsuz durumlarda işletmesini 1 ay kapatan iş sahibine 4 aylık telafi süresi verilerek kaybın önüne geçilmiş olacak. Bu 4 aylık telafi sürecinde ise fazla çalışma olarak sayılmayacak. Telafi çalışmaları günlük en çok çalışma süresini aşmamak şartı ile bir gün için en fazla 3 saat olacak. Aynı zamanda tatil günlerinde telafi çalışması yapılmayacak.

Kreşler de yararlanacak

Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafında yapılan açıklamadan kreşlerinde faydalanacağı aktarıldı. Meclis’le de iş birliği içinde olduklarını aktaran Bakan Selçuk, Tabii ki birkaç değişim, esneklik sağlayacağız. Süre bunlardan birisi. Onu biraz daha esnetmek için şimdi tartışma halindeyiz” açıklaması yaptı. Ayrıca Bakan Selçuk, "Kısa çalışma ödeneği, işin belli zamanlarda durdurulması veya yavaşlatılması durumunda devreye giren bir ödenektir. Biz bunun bütün sektörlere daha fazla fayda sağlaması için belirli koşullarında esneklikler de sağlama düşüncesindeyiz. Şartları tutan özel kreş ve bakım evleri de kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek" diyerek pek çok çalışanı ve işvereni rahatlattı. İşsizlik Sigorta Fonu’nun bu gibi olumsuzluklar için açıldığını ekleyen Bakan Selçuk, telafi süresinin 4 aya çıkarılması ile ilgili olarak, Bu telafi süresi de, o zaman zarfında işçimiz, çalışanımız daha az çalışarak daha sonraki 2 ay boyunca bunu telafi ettiği süreç. Dolayısıyla ne maaş kaybına, ne aylık kaybına nede aynı zamanda iş gücü kaybına sebep olan bir sistemdir. Bu süre normalde 2 ay olarak belirlenmişti, mevcut durumu da göz önüne alarak 4 aya çıkarılma çalışması yürütüyoruz. Dolayısıyla bu da işverenimizin ve işçimizin bu süreçteki direncini arttıracak bir önlem olarak bizim destek paketimizde olacak" diye konuştu.

Dar gelirliye 1.000 TL destek ve en düşük emekliye 1.500 TL maaş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2 milyon aileye 1.000 TL yardım yapılacağını açıkladı ve “Hedefimiz Mart ayı sonu, en geç Nisan ayı başı ile yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak.” Dedi. Bu konu ile ilgili Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına yardımların arttırıldığını ve 2 milyon aileye yetecek kadar desteğin sağlandığını aktardı. Aynı zamanda Bakan Selçuk, en düşük emekli maaşının Nisan ayı ile birlikte 1.500 TL olacağının altını çizdi.

Kolonya ve maske dağıtımı Ankara ve İstanbul’da başlıyor

Yaşlılara kolonya ve maske yardımı yapılacağı konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile işbirliği içinde odluklarından bahseden Bakan Selçuk, “malzemelerin temini sağlandıktan sonra çeşitli kanallarla dağıtımlar yapılacak. Dağıtım ilk olarak Ankara ve İstanbul’dan başlatılacak, daha sonra genişletilecek.” Dedi.

Devletten çalışanını koruyan işverene, işçilerin 3 aylık maaş desteği

Huzurevlerinde daha fazla doktor

Huzurevlerinde yaşlılar içinde önlemlerin arttırıldığını açıklayan Bakan Selçuk,” huzurevlerinde doktor sayılarını arttırıyoruz. Bütün huzurevlerinde belirli aralıklarla ateş ölçümleri, sağlık taramaları yapılacak. 400’ü aşkın huzurevimiz var ve bir her birini günlük olarak kontrol ediyoruz.” Dedi.