Devlet maske dağıtacak mı? Koronavirüs için devlet nerede ve nasıl maske dağıtacak?

Devlet maske dağıtacak mı? Koronavirüs için devlet nerede ve nasıl maske dağıtacak?

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye’de yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre pazaryerleri ve marketler gibi toplu alanlarda maske takma zorunluluğu gelecek. Bu zorunluluğun ardından Devlet maske dağıtacak mı, Koronavirüs için Devlet nerede ve nasıl maske dağıtacak gibi sorular sorulmaya başlandı. İşte, detaylar…

Tüm dünyayı etkisi altında alan Koronavirüs salgını için Türkiye’de alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi. Çin’de başlayarak nerdeyse her ülkede etkisini gösteren yeni tip Koronavirüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de de virüsü yakalanan kişi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. En az hasarla salgını atlatmak için Türkiye’de de yeni önlemler alınıyor. Bu önlemlerden birisi de pazaryeri ve marketler gibi kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu. Maske takma zorunluluğun gelmesinin ardından vatandaşlar, Devlet maske dağıtacak mı diye araştırmaya başladı.

Koronavirüs Nedir ve Türkiye Nasıl Etkilendi?

2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) etkisini çok kısa bir sürede hemen hemen her ülkede gösterdi. Çok çabuk yayılan ve hızla artan Koronavirüsü Dünya Sağlık Örgütü (WHO( tarafından pandemi ilan edildi. Korona tipi virüsün, Türkiye’de 11 Mart 2020’de ilk vakası tespit edildi. İlk vakanın ardı sıra daha pek çok kişide görülen Koronavirüs önlemleri için Sağlık Bakanlığı, Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturdu.

Türkiye’de her geçen gün artan Koronavirüs vaka sayısının ardından bir dizi önlemler alınmasına devam ediliyor. Yeni tip virüsün daha fazla kişiye bulaşmaması ve etkilememesi için çalışmalar sürüyor. Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde alınan ilk önlemler daha dar kapsamlı olsa da, önlemlerde her geçen gün büyüyor.

Sokağa Çıkma Yasağı

Koronavirüs önlemleri kapsamında ilk olarak kronik rahatsızlığı bulunanlara ve yüksek risk altında olan 65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkması yasaklandı. Bu yasaklamadan dolayı evinden çıkamayan vatandaşların mağduriyet yaşamaması için eksiklerini gidermek ve alışverişini yapmak için belirli personeller görevlendirildi.

Bu kararın üstüne 3 Nisan Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bilim Kurulu kararının üzerine sokağa çıkma yasağının alanını genişletti. 3 Nisan Cuma günü Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıklamalarının üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Bilim Kurulu kararları göz önünde bulundurularak 20 yaşın altındakilere 4 Nisan 2020 itibari ile sokağa çıkma yasağı getirildi.

Yeni Önlemler Alındı

Bilim Kurulu’nun kararının ardından konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 30 büyükşehire ve Zonguldak’a seyahat kısıtlaması getirildiğini duyurdu. Bu illere 15 gün süre ile girişler ve çıkışlar durduruldu. Sosyal mesafenin ve izolasyonun önemini her konuşmasında belirten Sağlık Bakanı Koca’nın konuşmalarının ardından Erdoğan, sosyal mesafenin çok önemli olduğunu vurgulayarak artık sadece uyarıların değil belirli yaptırımların da olacağını ifade etti. Kişiler arasındaki mesafenin en az 3 adım olması gerektiğinin altı çizildi.

Toplu halde çalışan kişilerin ve belirlenmiş kalabalık alanlarda bulunacak olan kişilere maske takma zorunluluğu getirildi. 4 Nisan Cumartesi gününden itibaren pazar yeri, market gibi alanlarda bulunacak olan kişilerin maske takması zorunlu tutuldu. Bunun ardından İl Pandemi Kurulları'ndan Ankara ve İstanbul Kurulları toplu taşıma araçlarına da maskesiz binilemeyeceğini açıkladı.

Devlet Maske Dağıtacak Mı?

Toplu alanlarda ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunun gelmesinin ardından Devlet maske dağıtacak mı diye araştırılmaya başlandı. Özellikle maske fiyatlarının hızlı bir şekilde artmasının ardından maskenin dağıtılıp dağıtılmayacağı merak konusu oldu.

Daha öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, riskin hızla yayılması ile birlikte 65 yaş ve üzerinde olanlara ve diğer risk grubunda yer alanlara ücretsiz maske dağıtımı yapılacağını açıklamıştı Fakat açıklama yapılan dönemde kapalı ve toplu alanlarda maske takma zorunluluğu bir mevzuata bağlanmamış, yalnızca bir öneri düzeyinde belirtilmişti.

Devlet Ücretsiz Maske Dağıtımı Nerede ve Nasıl Yapacak?

Yapılan açıklamalara göre, 65 yaş üzerinde ve risk grubunda olan vatandaşlara maske dağıtımı yapılacak. Maskelerin koordinasyonu Sanayi Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek ve kişilerin bizzat adreslerine teslim edilecek.

Bunun dışında İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bazı belediyeler metro giriş ve çıkışlarında maske dağıtıma başladı. Dağıtılan maskeler herhangi bir yaş grubuna özel olmayıp herkese dağıtılıyor. Maske takmanın zorunlu hale gelmesinin ardından marketlerde ve pazaryerlerinde maske dağıtımı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Güncel haberler ve tüm sıcak gelişmeler her an Gursesgazetesi mobil uygulamasında! ŞİMDİ İNDİR -

Gursesgazetesi’un tarafsız haberlerini her an görmek istiyorsan, durma, bizi Instagram’da takip etmeye başla

Ekonominin gidişatı nasıl? Siyasiler ne söyledi? Merak ettiğin tüm haberler ve daha fazlası için Gursesgazetesi Facebook grubuna sen de katıl!