Devlet diş protezi hakkı kaç yılda bir yeniler? Diş protezi fiyatları

Devlet diş protezi hakkı kaç yılda bir yeniler? Diş protezi fiyatları

Çürük ve sararan dişlere karşı devlet tarafından diş protezi uygulanabilmektedir. Diş sorunuyla karşı karşıya kalan binlerce kişi için Devlet kaç yılda bir diş protezi takıyor? sorusunun yanıtını içeriğimizde derledik.

Hastalar sararan ve çürüyen dişleri için protez yaptırmaktadırlar. Sosyal yaşantıyı etkileyen ve kişinin özgüvenini azaltan dişler için diş hekimleri tarafından diş kaplama yapılması öneriliyor. Diş protezleri; alt, üst, protez, kısmi ve tam protez olmak suretiyle 4’e ayrılır. Uzman doktor öncelikle hastanın proteze ne kadar gereksinim duyduğuna ilişkin düşüncelerini ve muayene sürecini bildirir. Akabinde doktorun hastaya yapacağı muayene sonrasında hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Damak ölçüsünün alınması hastaya protezin tam oturup sağlıklı olmasını sağlar.

Alt protez işlemi nedir?

Alt protez ile kaza veya çarpma sonucunda dökülmüş veya hasar görmüş dişlerin tedavi edilmesi amaçlanır. Yapılacak uygulama yalnızca alt dişleri kapsar, alt ve üst damakların uyumluluğuna göre damak ölçüsü alınır ve akabinde ölçüsü alınan damak yapısından alt damağa alçıya dökülen ve donma işlemi tamamlayan yapı uygulanacaktır.

Üst dişlere protez işlemi nedir?

Üst protez için hastanın alt ve üst damak ölçüsü alınır ve protez işlemine geçilir. Damak ölçüleri düzgün alınmayan hastaların ağzında ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir.

Kısmi protez işlemi nedir?

Kısmi protezde hastaya uygulanacak damak yapısı bulunmaz. Hastanın ağzının içerisindeki dişlerin kırılması, dökülmesi veya çürümesi halinde uygulanacak bu yöntemde sağlıklı dişlerle damak ölçüsü hastanın ağzına yerleştirilir. Kısmi protezde alan bulunmaz.

Tam protez işlemi nedir?

Genellikle kaza veya yaş ilerlemesi nedeniyle dişlerin kırılması veya dökülmesi durumunda uygulanan tam protez, dişlerin tamamını kapsar. Damak ölçüsüyle protez hazırlanır. Protezin doğru takılmaması durumunda ağızda ciddi yaralar meydana gelebilir.

Diş protezi fiyatları ne kadar?

Diş protezleri fiyatları özel hastane veya klinik tercih edilmesine göre belirlenir. Klinikler devlet hastanelerine nazaran daha hızlı protez uyguladığından uygulama en fazla 3 hafta süreyle yapılır. Bu çerçevede protez taktıracak hastalarda ortalama fiyat 1700 TL iken, alt, üst ve tam protezde ortalama fiyat 1750 TL’dir. Takılan proteze metal güçlendirmesi yapılması durumunda bu fiyat 1800 TL’ye ulaşabilmektedir.

Devlet diş protezini kaç yılda bir yeniler?

Devlet, diş protezinin yenileme süresini 4 yılda bir olarak belirledi. Bu noktada diş protezlerinin ortalama ömrü 15-20 yıldır ve kişi düzenli kontrollere gitmesi ve diş sağlığını koruması halinde uzun yıllar boyunca mevcut protezi kullanabilir. Devlet desteğiyle diş tedavisini yaptıran bir kişi hastalara özel diş macunları kullanır. Protezde 4 yıldan önce meydana gelebilecek yıpranmalar devlet tarafından yenilenmez. Bu noktada 4 yıldan daha erken süreçte değişim gibi durumlarda devlet desteği söz konusu olmamaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.