Corona virüs hamilelikte anneden bebeğe geçer mi?

Corona virüs hamilelikte anneden bebeğe geçer mi?

Corona virüs hamilelikte anneden geçer mi? Anne adayları corona virüse karşı nasıl önlem alması gerektiğini merak ediyor. Doç. Dr. Emre Pabuçcu virüse karşı yapılması gerekenleri anlattı. İşte detaylar.

Korona virüs hakkında gelişmeler devam ediyor. Salgın giderek etkisi arttırıyor. Vatandaşlar corona virüs salgınına karşı neler yapması gerektiği merak ediyor. Özellikle anne adayları corona virüse karşı ne yapacaklarını araştırıyor. Uzmanlar virüse karşı yapılması gerekenleri açıklıyor.

Dünya Sağlı Örgütü dünya çapında salgın yani pandemi olarak ifade ettiği corona virüs her geçen gün artıyor. Uzmanlar hamilelerin corona virüse karşı daha da dikkatli olması gerektiği söylüyor.

Dünyada henüz anne adaylarından bebeğine geçmiş bir oldu bulunmasa da Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu riskin sıfır olmadığını ve virüse karşı dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Gebeler corona virüs enfeksiyonu için riskli bir grup mu?

Doç. Dr. Emre Pabuçcu, şuandaki kısıtlı verilerle gebelerin normal bireylerden daha fazla etkilenme gibi bir durumun söz konusu olmadığı söylüyor. Dr. Emre Pabuçcu, bu durumun vaka sayısının azlığından dolayı yaşanmaması mümkün olabilir. Bu nedenle anne adaylarının dikkatli olması gerekiyor. Anne adaylar gebelik döneminde bağışıklık sistemi olarak zayıf düşebilir bu nedenli normal grip ve benzeri durumların yaşanabileceğini ve panik yapılmaması gerektiğini de söyleyebiliriz.

Gebelerde özellikle influenza virüsü çok tehlikelidir. Normal bireylerde sorun daha az olsa da gebelerde zatürre gibi sorunlara kadar yol açabiliyor. Ancak bu durumu corona için söyleyemeyiz. Eldeki verilere bakıldığında corona virüsün gebelere etkisinin daha fazla olduğunu söyleyemeyiz. Bu durum daha ileri yaşta olan ve belli hastalıkları olan kişiler için geçerlidir. Bunların dışında doğum sonrası bebeklerde corona virüs nedeniyle sorunlarında olması daha önce rastlanmayan bir durumdur.

Corona virüs olan anneden bebeğe virüs geçer mi?

Böyle bir olasılık olsa da henüz böyle bir durum yaşanmadı. Şuana kadar gelen verilerde bebeklerin amniyon sıvılarında virüse rastlanmadı. Ayrıca enfeksiyon kapmış annelerde de doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir corona virüs vakası olmadı. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak lazım.

Corona virüs tanısı alan anne bebeğe süt verebilir mi?

Virüsün yakın temas sonucu insandan insana öksürük, hapşırma gibi durumlarda geçtiği biliniyor. Bazı mikroplarda süt ile geçme durumu görülse de henüz covid-19 virüsünde böyle bir durum yok. Covid-19 virüsü anne sütlerinde görülmese de yakın temastan dolayı bebeğe geçmesi mümkün olabilir bu nedenle dikkatli olunması gerekiyor.

Gebeler corona virüs için ne gibi önlemler almalı?

Herkes gibi gebeler içinde genel önlemler geçerlidir. Bunlar düzenli beslenme, hijyen kuralları ve riskli ortamlardan uzak durmaktır. Özellikle hastane, kapalı ortamlar ve toplu taşımaları mümkün olduğunca kullanmayın. Beslenmede bağışıklığı güçlendiren yiyecekler tercih edilmeli ve günde en az 1,5 litre su içilmelidir. Bunun yanı sıra gribal hastalığı olan kişilerden uzak durulmalı ve koruyucu maske takılmalıdır. Genel kuralların yanı sıra yurt dışına çıkma gibi bir durum söz konusuysa bunu ertelemekte fayda var. Bu kuralların dışında gereksiz panik yaparak bebeği etkilemekten de kaçının, eğer bir şüpheniz varsa hemen bir uzmana görünün. Mevsimsel olan gripler içinde grip aşılarıyla korunmanın hiçbir zararı yoktur.

Unutmayın ki corona virüs solunum yolu ile bulaşıyor ve bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey toplu ortamlardan uzak durmaktır.