24 Şubat 2019 Pazar 13:58
Çocuk ve Ergenlerde Alkol, Sigara ve Madde Bağımlılığı
Takip Et:

Çocuk ve Ergenlerde madde bağımlılığı , sigara ve alkol bağımlılığı nedenleri

Bağımlılık bireyin nesneyi süreklilik haline getirmesine denir. Bireyin seçimi ile başlayan bu durum bir süre sonra alışkanlık haline gelir ve bağımlılığa dönüşen bir yol izler. Ve birey olumsuz etkilenir ardından dış dünyadan kopuk bir hayat yaşamaya başlar. Bu da beraberin de bir çok sorun ortaya çıkarır.

Madde Bağımlılığı

Birey tarafından kullanılan madde santral sinir sistemini etkiler ve vücut da,keyif verici hormonlar salgılar. Daha sonra yokluğun da duyulan rahatsızlık hissi kişiyi tekrarlamaya sonrasın da alışkanlığa ve ardından da tutsaklığa iter. Çünkü vücut maddeye karşı alışkanlık kazanır.

SİGARA

Dönemimizin en büyük sorunlarından biri olan sigara 1492'de Christopher Colomb tarafından Avrupaya getirilmiştir. Ve osmanlıya da 17. yy da venedikli ve Genovalı denizciler tarafından getirilmiştir. Tütünün asıl yetiştiği topraklar ise Amerika topraklarıdır.Tütüne olan bağımlılık her geçen gün daha da artmaktadır. Ve bu alışkalık genç kuşaklar da artış göstermektedir.

SİGARA BAĞIMLILIĞI VE NEDENLERİ

Sigara bağımlılığın temel maddesi nikotindir. Sigaradan çekilen ilk nefesle birlikte nikotin bir kaç saniye için de beyne ulaşır. Ve kişiye rahatama hissi verir. Çünkü o an vücut ihtiyaç duyduğu maddeyi karşılamıştır ve bu yüzden sıkıntılarının ve stresin hafiflemesi gibi etkisi olur. Fakat sigara bağımlılığı da Eroin bağımlılığı kadar kötüdür. Çünkü uyuşturucu madde kullanan birisiyle sigara kullanan kişinin bu bağımlılığı bırakmaları aynı derece zordur. Sigara almadan geçen süreler de ise kişi, yavaş yavaş huzursuzluk gerginlik dikkat dağınıklığı gibi istenilmeyen duygular hissetmeye başlar. Çünkü vücudun nikotine ihtiyacı vardır.

Gençlik çağının ruhsal ve toplumsal özellikleri de bu dönem de sigaraya düşkünlük yaratabiliyor.Ve bir çok araştırmacı da sigaraya başlama nedenleri konusunda hemfikir.

NEDENLERİ:
​Toplumdan kaçmak isteme , Stres ve sıkıntı , Sigaranın arkadaş hissiyatı vermesi , Ev için de yaşanan ailevi sorunlar , Öfke sinir ve büyüklere başkaldırma , Büyüklerden görme ve onlara benzemeye çalışma , Arkadaş çevresi , Eğlence ,Kendine güven duygusu gibi sebepler gençlerin sigaraya başlama ve bağımlılığa dönüştürme nedenleri arasındadır.

SİGARANIN YARATTIĞI FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SORUNLAR

Sigara değişik özellikte ve çok fazla miktarda zararlı madde içerir. Araştırmalara göre 4000 den fazla zararlı madde tespit edilmiştir. Bunlardan

Madde Etkisi Tanecik Halinde Bulunanlar;

Aromatik Hidrokarbonlar, Nikotin Sinir Sistemi, Fenol Kanser Yapıcı, Krezol Kanser Yapıcı, Beta-Naftilamin Kanser Yapıcı, N-Nitrozononikotin Kanser Yapıcı, Benzopiren Kanser Yapıcı, Metaller(Nikel,Arsenik,Polonium 201) Kanser Yapıcı, İndol Kanser Yapıcı,Karbazol Kanser Yapıcı, Katesol Kanser Yapıcı

Gaz Halinde Bulunanlar

Karbonmonoksit oksijen kullanımı, Hidrosiyanik Asit (silia hareketlerini bozar), Asetaldehit (silia hareketlerini bozar), Akrolein (silia hareketlerini bozar)​, Amonyak (silia hareketlerini bozar), Formaldehit (silia hareketlerini bozar), Nitrojenoksitler (silia hareketlerini bozar), Nitrozaminler (silia hareketlerini bozar)​, Hidrazin Kanser Yapıcı, Vinil klörür Kanser Yapıcı.

SİGARANIN SEBEP OLDUĞU HASTALIKLAR

Kanser, Akciğer kanserleri, Kalp ve Damar Hastalıkları, Bronşit ve Amfizem, Mide ve Duedeneum Ülseri, Cilt yaşlanması bunlardan sadece bazılarıdır. Sigara bütün vücudunuzun sistemine zarar verir. Ve sayısız hastalığa yol açar.

Sigaranın bir diğer kötü etkisi de ekonominize oluyor. Günde bir paket sigara içen bir insan yıl da ortalama 3600 TL sigaraya para veriyor. Ve bu da oldukça fazla ve bütçenize zararlı bir miktar demek.


TEDAVİ VE ÖNLEMLER:
​Sigara ihtiyaç duyulduğu an da yerine altenatif şeyler tüketilmelidir. Öneğin su, kuru yemiş ve ya atıştırmalık şeyler. Ve ya stres topu, anahtar vb. şeylerle oynamakta sigara isteğini azaltabilir. Sigara içilen çevrelerden uzak durup yerine doğa yürüyüşleri ve spor gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Sigarayı bırakma yöntemleri ise aniden bırakma, azaltarak bırakma, hipnoz, düşük nikotinli sigara, nikotinli sakız, özel sigara filtreleri ve psikolojik tedavi olarak sıralanabilir. Önce bunu kendiniz istemeli ve ilk aşamaları atlattıktan sonra (özellikle 2-3 ay) tekrar başlamamak için profosyonel yardım alabilirsiniz. Yeter ki yeniden başlamak için bahane olmasın.

ALKOL BAĞIMLILIĞI

TANIMLAR:

ALKOL: Alkol de diğer zararlı keyif verici maddeler arasındadır. Hammedesi Etil Alkoldür.

ALKOLLÜ İÇKİ: Bileşiminde çeşitli oran da alkol bulunan ve sarhoşlık veren ve alışkanlık yaratan içkilerdir.

ALKOLLÜ İÇKİLER: Bira , cin , konyak , şarap , rakı , şampanya , viski , rom ,vb.

ALKOLİZM: Kişinin beden ve ruh sağlığını , hayatını , aile yaşantısını vb. tüm hayatını etkileyen bir durumdur. Çok sık alkol alma ve vücudun bunu düzenli olarak istemesine denir.​ Ve bu şekilde yaşamaya başlayan insanlara da ALKOLİK ŞAHIS adı verilir.

ALKOLİZMİN NEDENLERİ:

1) BİYOLOJİK NEDENLER: Genetik olan sinir sistemi nedeniyle dengesiz kişilik yapısı kişiyi alkole ve alkol de kişilik bozukluğuna itebilir. böylece kısır bir döngü oluşur. Ve ayrıca alkolün bulunduğu çevre de doğup büyüyen çocuklar da bu tür belirtilere rastlanabilir.

2) PSİKOSOSYAL NEDENLER: Bu nedenleri kişilik ve toplumsal etkiler şeklinde belirtebiliriz.Kişilik katmanlarında ki bütün bozukluklar takıntılar ve saplantılar etken olabilir. Aynı zaman da toplumsal olarak dini olarak alkolü onaylamayan kesimler de bu oran düşük olurken refah toplumlar da alkol kullanım oranı yüksektir. Kentleşme ve göçler de yine arttıran sebeplerdendir.

ALKOLÜN SEBEP OLDUĞU SORUNLAR

Alkolizm başta insan sağlığı olmak üzere ailenin huzurunu,ülkenin ekonomisini ve bunun gibi bir sürü şeyi kötü etkilemektedir. Vücut bu yabancı maddeyi yadırgar ve onu biran önce atabilmek için normal çalışma sisteminden daha hızlı çalışır. Bu da vücut için yeterince tahrip edici bir durumdur. Alkol vücutta en hızlı beyine yani merkezi sinir sistemine etki eder. Beyine doğrudan etki eden alkol zamanla sistemin yavaşlamasına sebep olur. Hücreler ölmeye başlar. Ve beyin yaptığı şeyleri ve hareket işlemlerini daha yavaş yapmaya başlar. Aynı zaman da alkolün sindirim sistemi üstünde de etkisi vardır. Öneğin karaciğer üstünde zehirleyici bir etkisi vardır. Oksijene ihtiyacı olan karaciğer hücreleri alkolün oksijeni azaltması sonucun da yağlanmaya başlar. ve ardından da siroz meydana gelir. Solunum sistemine de zararlı olan alkol solunum yollarını tahriş etmekle birlikte fazla alınması sonucu kanser ve akciğer hastalıklarına sebep olur. Dolaşım sisteminde ise en fazla kalbi etkiler. kan dolaşımını yürüten kalp alkol alan kişiler de fazla atar ve bunun sonucunda yağ bezleri meydana gelir. Bu hem tehlikeli bir durumdur hem de kişiyi zorlayıcı etkiler oluşturur. Aynı zaman da damarlar da sertleşme ve genişlemesi sonucu ciddi tansiyon hastalıkları da meydana gelir. Bütün bunlarla kalmayıp diğer sistemlere de etkisi olan alkol; cilt, ruhsal bozukluklar, seks organlarının hormonel fonksiyonları, işitme sorunları, beyincikte bozulma gibi sorunlar da yaratır.

TEDAVİ:
​Öncelikle alkol alımının bitmesi ve alkol alımını yaratan sebeplerin ortadan kalkması gereklidir. Ardından kişinin kendisine yeni bir amaç edinmesi ve toplum da yer etmesi gerekir. Böylelikle beceri ve başarı elde edecek ve tekrar boşlukta olma haline dönüp alkole başvurmayacaktır.

TEDAVİ ŞEKİLLERİ:

a) Antabus Tedavisi: Bu ağır bir ilaçtır. Ve hasta da baş dönmesi ,terleme,göz kararması, tansiyon düşmesi, gibi etkiler yaratır. Bu tedavi şekli hastanın bünyesi alkol istemeyene kadar devam eder.

b)Nefret Terapisi: Bu tedavi de hastanın alkolden nefret etmesi ve tiksinmesi amaç edilir. Hastaya ilaç enjekte edilmeden önce içki verilmelidir. Böylece enjekte edilen ilaç sonucu kusan hasta bunu alkolle ilişkilendirir. Ve zamanla nefret etmeye başlar.

c)Psikoterapi: Kişi alkolün yarattığı zararlara karşı uyarılır. Terapi şeklinde yapılır.

d) Sosyoterapi: Bu tedavi çeşidi ise kişinin yaşamını ve çevresini değiştirmeye yöneliktir.

e)Hipnoterapi: Bu tedavi de ise kişiye içince hasta olacağının telkini yapılır.Son Güncelleme: 24.02.2019 13:58
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler