Çilek yağı maskesi, nasıl yapılır, nasıl sürülür? Çilek yağı maskesi içerdiği mineral ve vitaminler

Çilek yağı maskesi, nasıl yapılır, nasıl sürülür? Çilek yağı maskesi içerdiği mineral ve vitaminler

İçinde bulundurduğu vitaminlerle insan vücuduna birden çok faydası olan çileğin yağı da kendisi kadar faydalı. Çilek yağı maskesi içinde bulundurduğu mineral ve vitaminlerle mucizevi faydalar veriyor. Çilek yağı maskesi, nasıl yapılır, nasıl sürülür diye soranlar için işte, detaylar…

Çilek içinde bol miktarda bulundurduğu B,C ve K vitaminleri ve minerallerle insan vücuduna kuvvet vermekte, damar tıkanıklığını önlemekte ve kolesterolü düşürmektedir. Ayrıca antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendiren çilek, sindirim sistemini düzenler, bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur. Bunlarla da kalmayıp diş etlerini güçlendirip dişi beyazlatan çileğin yağı da kendisi kadar faydalıdır.

Son zamanlarda çilek yağı maskesi sıkça araştırılmaktadır. Rengi, kokusu ve tadı ile en çok sevilen meyvelerden birisi olan çileğin, yağı özellikle kadınlar tarafından maske olarak kullanılmaktadır. Cilt maskesi olarak kullanılan çilek yağı maskesi içinde bulunan vitamin ve minerallerle cildi parlaklaştırır ve cilde bakım yapar.

Çilek yağı, çilekten elde edilen hoş bir aromaya sahip bitkisel bir üründür. Çilek yağı, cildi gençleştirir ve gerdirerek kırışıklıkları önler. Cilt bakımı yapılan yerlerde çilek yağı bolca kullanılmaktadır. Esansiyel bir yağ olan çilek yağı, aromaterapide de kullanılmaktadır. İşte, çilek yağının faydaları:

  • Kokusu sayesinde iyi bir aroma terapi yağıdır.
  • Vücuda dirençlik katarak, vücudu güçlendirir.
  • Cildi tazeler ve güzelleştirir.
  • Cildi ve gözenekleri sıkışlaştırıcı ve besleyici özellikleri vardır.
  • Kek ve pasta yapımında hoş kokusuyla iyi bir tatlandırıcı olarak da kullanılır.
  • Siyah nokta oluşumunu önler.

Çilek yağı nasıl kullanılır?

Cilt güzelliği için masaj yoluyla vücuda yağ olarak sürülebilmektedir. Gözenekler ve yüz sıkılaşması için direkt olarak yüze sürülebilir.

Aroma terapi yağı olarak da kullanılabilen çilek yağı, banyo suyunun içerisinde 1-2 damla damlatılarak ya da pamuk yardımıyla cilde kompres yapılarak kullanılabilir.

Çilek yağı ile cilt maskesi tarif

Malzemeler:

20 ml kayısı yağı,

20 ml buğday yağı,

20 ml mavi anemon çiçeği,

20 ml çilek yağı

Hazırlanışı:

Tüm malzemeler bir kabın içerisinde iyice karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanmadan önce cilt, gül suyu ile güzelce temizlenmelidir. Tüm cilde uygulanabilir, ancak göz çevresine uygulamada dışarıdan içeriye doğru uygulanması gerekmektedir.