Cep telefonu olmayan ve Sms mesaj alamayan nasıl ücretsiz maske alacak?

Cep telefonu olmayan ve Sms mesaj alamayan nasıl ücretsiz maske alacak?

Ülkemizde maske satışlarının yasaklanması ardından vatandaşlara devlet tarafından ücretsiz maske verileceği ifade edildi. Cep telefonu kullanmayan vatandaşlar ise internet üzerinden “cep telefonu olmayan ve SMS mesaj alamayan nasıl ücretsiz maske alacak?” sorusunu araştırmaya başladılar. İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar…

Ülkemize maske satışlarının yasaklanması ile beraber maske dağıtımlarının devlet tarafından yapılacağı ifade edildi. Maske dağıtımlarının cep telefonlarına gönderilen kodlar ile eczaneler üzerinden alınabileceğinin belirtilmesi ardından cep telefonu kullanmayan vatandaşların maskeleri nasıl alabilecekleri merak edilenler arasında yer aldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından 20-65 yaş arası vatandaşlar için yapılacak olan maske dağıtımı ile ilgili vatandaşların merak edilen soruları yanıtlandı. Meltem Özgenç Bakanlık tarafından cevaplanan soruları şu şekilde aktardı.

Şimdiye kadar kaç kişiye ücretsiz maske verildi?

Dünden itibaren 39 milyon kişiye kod gönderildiği ve 195 milyon maskenin dağıtımının gerçekleştirildiği ifade edildi

Maske dağıtımı sürecek mi?

Her hafta 5 maske olacak şekilde dağıtımlar yapılmaya devam edecek.

Maskeler kod dışında bir yöntemle alınabiliyor mu?

Eczaneler dışında e-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapılarak PTT’lerden maskeler alınabilmektedir. Diğer yandan telefonlara gelen SMS’ler dışında karekod oluşturarak da maskeler alınabilmektedir.

İlk olarak maskeler hangi yaşlara dağıtıldı?

20 ve 65 yaş arasındaki vatandaşlar için maske dağıtımı yapılıyor. Ancak 50-65 yaş arasında öncelik tanındı.

Kronik hastalığı olanlara öncelik tanındı mı?

Öncelikle engelli vatandaşlara sonrasında ise KOAH olacak şekilde diyabet, tansiyon gibi hastalıklara sahip olanlara öncelik tanındı.

Cep telefonu olmayanlar ya da üzerine kayıtlı olmadan kurumsal hat kullananlar ne yapacaklar?

Bu kapsamda bulunan kişiler istedikleri bir eczaneye giderek TC kimlik numaraları ve kodun kendilerine ulaşmasını sağlayacak bir cep telefonu numarası vererek sisteme kaydolabilmektedirler.