Çayın Mucizevi Yararları!

Çayın Mucizevi Yararları!

Dünya genelinde en sık tüketilen içeceklerden bir tanesi şüphesiz çaydır. İşte çayın mucizevi yararları ve ölümcül hastalıklara karşı olan önemli etkileri.

Türk toplumunu vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesi şüphesiz çaydır. Sabah kahvaltılarda ve gün içinde en çok tüketilen içeceklerden bir tanesi dünya genelinde çay olarak karşımıza çıkmakta. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulundurduğu için gün içerisinde stresinizi almakta büyük bir öneme sahiptir. Çalışma hayatında dinlenebilmek, sıcak havalarda harareti almak için tüketilen çay, bir alışkanlık haline gelmiştir.

Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Çay tüketiminin artmasıyla birlikte bu konuda geniş çaplı araştırmalar da yapılmıştır. Kalp ve damar hastalıklarının görülme riskini aza indiren çayın günde iki bardak tüketilmesi gerektiği ifade ediliyor. Ancak fazla çay tüketimi çeşitli rahatsızlıkları meydana getirmektedir. Özellikle kolesterol yükseltici bir etkisi bulunduğundan dolayı kalp çarpıntılarına sebebiyet verebilir. Araştırmalara göre çayın içerisinde antioksidan özellik bulunmakta ve büyük bir koruyucu etkiye sahiptir. Kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi bulunmakla birlikte, kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını engeller. Düzenli olarak çay tüketen kişide damar sertleşmesi oranı bir hayli düşer.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çay, siyah çaya nazaran çok daha faydalı bir içecektir. Uzmanlar, gün içerisinde iki fincan yeşil çay içilmesi halinde hem bedensel hem de zihinsel olarak rahatlamanın gözlemlendiğini savunuyor. 2009 yılında yapılan araştırmaya göre, yeşil çay çevresel etmenlerle değerlendirildiğinde, çay tüketmeyen bireylere oranla inme riskini en az yüzde 21 oranında azaltıyor.

Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göreyse yeşil çay tüketimi kalp krizi oranını yüzde 44 azaltabiliyor ve kötü kolesterolü ise yüzde 11 oranında azaltıyor. Rahatlatıcı ve sakinleştirici bir özeliğe sahip yeşil çay, yoğun iş hayatında rahatlamanın ve birkaç dakikalık uzaklaşmanın en iyi yöntemlerinden birisi olarak görülmekte. Düzenli diş fırçalamayla birlikte dişteki plak oranını yüzde 70 oranında azaltan yeşil çay, ağız içerisindeki bakterileri de temizliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.