Çayın insan sağlığına faydaları nelerdir? Çay nelere iyi gelir, ne kadar tüketilmelidir?

Çayın insan sağlığına faydaları nelerdir? Çay nelere iyi gelir, ne kadar tüketilmelidir?

Temel içeceğimiz olan sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın insan vücuduna birçok faydası ve zararı bulunmaktadır. Çayın faydaları ve zararları nelerdir diye soranlar için işte, detaylar…

Temel içecek olan sudan sonra ülkemizde en çok tüketilen çayın faydaları ve zararları merak edilmektedir. Özellikle en çok tüketilen siyah çay, insana birçok fayda ve zarar sunar. İşte, çayın faydaları ve zararları…

Çayın Faydaları Nelerdir?

Uzmanlara göre siyah çayın insan vücuduna birden çok faydası vardır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kalp sağlığını korur
 • Bağırsakları iyileştirir
 • İnme riskinin azalmasını sağlar
 • Kan şekeri seviyesini düşürür
 • Kanser hücreleri üzerinde etkilidir
 • Odaklanmanın artmasına yardımcı olur.

Kalp sağlığını korur:

Siyah çayın içerisinde kalp sağlığı için faydalı olduğu bilinen flavonoid maddesi yer almaktadır. Flavonoid’in düzenli olarak alınması, kalp sağlığını korunmaya yardım eder. Düzenli olarak siyah çay tüketen kişinin kalbi daha sağlıklı çalışır. Ayrıca çay, trigliserit ve kan şekeri seviyesini de düzene sokar.

Bağırsakları iyileştirir:

Siyah çayın içerisinde bulunan polifenoller, bağırsaklar içerisinde yer alan iyi bakterilerin büyümesini teşvik ederken kötü bakterilerden korur. Sindirim sisteminin iç yüzeyini onarma görevini de üstlenen siyah çay, bu sayede bağırsak bakterilerinden kurtulmayı ve bağırsakların iyileşmesini de sağlar.

İnme riskinin azalmasını sağlar:

Yapılan araştırmalara göre günde dört ve daha fazla fincan çay içen kişilerde inme riski %32 daha azalmıştır. Günde bir fincandan az çay içenlere göre ise bu oran %21 olmaktadır.

Kan şekeri seviyesini düşürür:

Siyah çay vücuttaki insülin kullanımını artırır bu sayede de kan şekeri düşer. Özellikle şekersiz olarak tüketilen siyah çay, insülin aktivitesini 15 kattan fazla artırmaktadır.

Kanser hücreleri üzerinde etkilidir:

Yapılan araştırmalar sonucunda çayda bulunan polifenollerin kanser hücrelerinin etkisini azalttığı ortaya çıkmıştır. Siyah çayı düzenli olarak tüketen kişilerde kanser hücrelerinin büyümesi engellenir, yeni hücre oluşumunun da önüne geçilmiş olur.

Odaklanmanın artmasına yardımcı olur:

Siyah çayın içerisinde yer alan kafein ve L – theanine molekülleri, beyindeki alfa aktivitesini artırır ve insanların daha iyi odaklanmasına yardım eder. Çay tüketen kişilerin gevşemesi ve yaptıkları işe odaklanması çok daha kolay olacaktır.

Çayın Zararları Nelerdir?

Çayın birçok faydası olduğu gibi zararları da vardır. Özellikle günde tüketilmesi gerektiğinden daha fazla tüketilen çayın zararları şu şekilde sıralanır:

 • Demir emilimini engeller
 • Kaygı stres ve huzursuzluğu artırır
 • Uyku kalitesini bozar
 • Baş ağrısı yapar
 • Hamilelik komplikasyonlarına neden olur
 • Sindirim sistemini etkiler

Demir emilimini engeller:

Çayın içerisinde yer alan tanen ve tannik asitleri, besinlerde bulunan demire bağlanarak sindirim sisteminin, demiri emmesinin önüne geçer. Çok fazla çay tüketimi vücutta demir eksikliğine neden olabilir. Özellikle yemeğin hemen sonrasında çay tüketiminden uzak durulmalıdır. Günlük 3 fincandan fazla çay içilmemelidir.

Kaygı stres ve huzursuzluğu artırır:

Çay doğal kafein içerdiğinden çok fazla çay tüketen kişilerde kafein tüketimine bağlı olarak stres, kaygı ve huzursuzluk gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bir fincan çayın içerisinde 11 – 16 mg kafein bulunur.

Uyku kalitesini bozar:

Siyah çay içerdiği kafein nedeniyle insanlarda negatif bir durum yaratarak uyku düzenini bozabilir. Özellikle geç saatlerde tüketilen çay, kişinin uykusunun kaçmasına ve uyku düzeninin bozulmasına neden olur.

Baş ağrısı yapar

: Çayın içerisinde yer alan kafein nedeniyle bazı kişilerde çay tüketimi baş ağrısına sebep olabilir. Özellikle kronik baş ağrısı sorunu olan kişilerde çay tüketimi baş ağrısının şiddetlenmesine neden olabilir.

Hamilelik komplikasyonlarına neden olur:

Hamilelik sırasında çok fazla çay tüketilmesi sonucunda vücuda kafein yüklemesi yapılır. Kafeinin fazla alınmasına bağlı olarak erken doğum ya da düşük gibi olumsuz durumlarla karşılaşmak mümkündür. Hamilelerin bu dönemde mümkün olduğunca az çay tüketmesi daha sağlıklıdır.

Çay sindirim sistemini etkiler:

Çay bağırsaklar için faydalıdır fakat özellikle aç kana çay içilmesi durumunda bulantı ve mide yanmasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca çayı aç kana tüketmemek ve özellikle diyetteyken tüketilen çay miktarına dikkat etmek gerekir.