Bebeklerde kolik nedir ve nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde kolik nedir ve nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde kolik nedir ve nasıl tedavi edilir? Bebeklerde özellikle 3 ile 4 aylık olana kadar görülen ağlama nöbetlerine kolik adı verilir. Bebeklerde görülen kolik durumunun nasıl düzeleceği, neler yapılması gerektiği anne ve babalar tarafından en çok araştırılan ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Görülen Kolik Nedir?

Bebeklerin çoğunda görülen kolik, her ebeveynin merak ettiği bir konudur. Bebeklerin çoğunda görülmesi ebeveynleri telaşlandırmaktadır. Bebeklerin ağlama nöbetlerine verilen isim koliktir. Her ağlayan bebek kolik olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bebekler ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışmaktadır. Ağlama nedenleri acıkmaları, altlarını pisletmeleri, gaz sıkışması yaşamaları gibi birçok neden olabilir.

Kolik farklı bir durumdur. Bebeğin kolik olduğunu anlamak için bebeği takibe almak gerekmektedir. Bebeğin kolik olup olmadığı hekimler tarafından belirlenir. Sizin bir tanı koymanız yanlış olacaktır. Bebek doğduktan sonra ilk 3 ya da 4 ay içerisinde kolik durumuna daha çok denk gelinmektedir. Bebeklerin sık ağlamasının aynı sıra bebeğin durmaksızın 3 saat ağlaması ve bu ağlamaların nöbet gibi olması kolik olduğundan şüphe edilmesi gerektiğini gösterir. Bu ağlamaları sırasında vücudunu germesi, morarması, kanının sertleşmesi, ellerini yumruk yapması, çığlık atması, gaz çıkarmaya çalışması ve huzursuz olması durumu oluşması durumunda hekime götürülmeli ve tanı için hekim değerlendirme yapmalıdır.

Kolik Olma Nedenleri

Bebeklerde görülen kolik durumunun nedenleri çok fazladır. Araştırmalar yapılmış olsa da kesin bir neden söyleyebilmek oldukça zordur. Kolik nedenleri netlik kazanmamıştır şüphe edilen durumlar şunlardır:

-Bağırsakların tam gelişmemiş olması,

-Gaz çıkaramama sonucu sancı durumu,

-Herhangi bir besine alerjisi olması,

-Anne ile arasındaki bağın güçsüz olması,

-Anksiyete,

-Mama kaynaklı sorun.

Bunlar koliklere neden olan sorunlar olabilir. Ancak bebeğin kolik durumu için net bir ağlama nedeni söylenememektedir. Yukarıda belirtilen durumların birkaçını birden yaşıyor olabilir.

Kolik Bebek Oranları

Günümüzde kolik bebek oranları giderek artmış ve ortalama olarak bebeklerin %10 ile %30 u arasında değişen rakamlara ulaşmıştır. Kolik bebekler ile ilgili yapılan araştırmalara göre sigara kullanan annelerin bebeklerinde görülme olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Anne sütü içen ile mama kullanan bebekler arasında da fark olduğu gözlemlenmiş ve anne sütü içen bebeklerde daha az kolik durumuna rastlandığı ortaya çıkmıştır.

Kolik bebek durumu sadece bebek için değil anne ve baba içinde zor bir durumdur. Evde nöbet geçirecek kadar ağlayan bir bebek ve ona yardımcı olamayan anne ve babanın da zamanla psikolojisi bozulabilir. Bu psikolojik bozulma çocuğa olumsuz şekilde yansıyabilir. Bu yüzden kolik bebeklerin tedavisi için neler yapılacağı araştırılmalı ve bir hekime danışılmalıdır.

Kolik Bebeklerin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolik bebeklerin neden kolik olduğu bilinmemektedir. Bu yüzden kolik bebeklerin iyileşebilmeleri için uygulanan net bir tedavi de bulunmamaktadır. Fakat uygulanan birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler bazen işe yararken bazen de kolik durumu ortadan kaldıramamaktadır. Bebeğin kolik durumu ortadan kalkmasa bile ağlama nöbetlerini bir nebze de olsa azaltabilen yöntemler de bulunmaktadır. Bebeklerin nöbet geçirmelerini azaltmak bile anne ve baba için yeterli olmaktadır. Bebeklik döneminde yaşanan bu durumun yok olmasının tek yöntemi beklemektir. Bu bekleyiş sırasında bebeğin nöbetlerini azaltabilmek için doktor ile birlikte hareket edilmeli, doktorun uygulamasını istediği yöntemler uygulanmalıdır.

Kolik Bebeklerde İlaç Tedavisi

Kolik bebeklerin iyileşmesi için en çok tercih edilen yöntem ilaç tedavisidir. Ancak ilaç tedavisinin işe yaradığını kanıtlayan bir durum söz konusu değildir. Bunun ile ilgili herhangi bir çalışma daha yapılmamıştır. İlaç kullanımı sırasında bebeğin yan etkileri göstermesi de farklı sorunlara neden olabilir. İlaç tedavisi kolik bebeklerin tedavisinde en son kullanılması gereken yöntem olmalıdır. Bebeğin düzelmesi için birçok yöntem bulunmaktadır. Ebeveynler bu yöntemleri kullanarak bebeğin nöbet geçirmesini azaltmaya ve önlemeye çalışmalıdır. Bebeğin dikkatini çekebilecek şeyler bulmak nöbeti azaltacak bir yöntem olabilir. Ebeveynler titizlikle ilgilenmelidir. İlacın tedavi ettiğine dair bir kanıt bulunmadığı için tercih edilmemelidir.

Kolik Bebeklere Nasıl Yaklaşılmalı?

Kolik bebeği olan ebeveynler oldukça sabırlı olmalı ve sabırla işe yarayabilecek yöntemi bulmalıdır. İlaç tedavisi ilk olarak önerilmemekte zaten tedavi ettiğine dair kanıtta bulunmamaktadır. Bebeğin alerji olup olmadığı besin diyeti ile anlaşılabilir ya da alerji testi yaptırarak öğrenebilirsiniz. Bebeğinize bitki çayı verebilirsiniz. Ancak bunu doktora sorarak yapmanız gerekmektedir. Kafanıza göre vereceğiniz bitki çayı ve miktarı istemediğiniz sonuçlara neden olabilecek kadar tehlikelidir. Bu yüzden her hareketiniz doktor kontrolünde olmalıdır.

Bebek huzursuz ise bulunduğu ortamdan kaynaklı olabilir. Bebeğin olduğu ortamda yer alan nesneleri, objeleri ortadan kaldırmanız onun daha huzurlu hissetmesini sağlayabilir. Bebeğe masaj yapmak da onu rahatlatacaktır. Belirli bir zaman diliminde ve olaylarda ağlıyorsa nedenini daha kolay bulabilir ve durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Bebeğinize ağladığı için kızmamalısınız. Sabırlı, sakin ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Bebeğinize sakin bir şekilde yaklaşıp arkadaş canlısı olduğunuzu göstermek onu rahatlatacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.