Apandisit Ameliyatı Parkinson Hastalığına Davetiye Çıkartıyor

Apandisit Ameliyatı Parkinson Hastalığına Davetiye Çıkartıyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırma sonuçlarına göre, apandisit ameliyatı geçiren kişilerin Parkinson hastalığına yakalanma riskinin 3 kat daha fazla olabileceğini ortaya çıkartıyor.

ABD’de Case Westen Reserve Üniversitesi ve Cleveland Tıp Merkezi Üniversite Hastanelerinde bağırsaklar ve sinir sistemi arasındaki bağlantıya odaklanan araştırma, apandisit ameliyatı geçiren 488 bin 190 hastadan 4 bin 470’inin, 61.7 milyon apandisit ameliyatı geçirmeyen hastanın ise 177 bin 230’unun Parkinsona yakalandığını ortaya koydu. Araştırma 62 milyon kişinin sağlık verileri incelenerek yapıldı.

Bu veriler doğrultusunda apandisiti alınan 488 bin 190 kişinin yüzde 0,92’sinin Parkinson hastalığına yakalandığı, diğerlerinde ise bu oranın yüzde 0,29 olduğu gözlemlendi.

Araştırmada ortaya çıkan bir diğer unsurda Parkinson hastalığının erken evrelerinde ortaya çıkan ve sindirim siteminden beyin nöronlarına çıkan alfa sinüklein proteini. Apandisit Parkinson hastalığında önemli rol oynayan alfa sinüklein proteininin toplanma noktası olarak tespit edildi. Sindirim sisteminden nörondan nörona sıçrayarak beyine kadar ulaşan bu proteinin Parkinsonun ilerlemesinide hızlandırıyor.

Bilim İnsanları bu araştırmanın sonuçlarının 20 Mayıs’ta San Diego’da Sindirim Hastalığı Haftası’nda sunulacağı bildirerek, Apandisitin bugüne kadar vücutta bir işlevi olmadığı kanısının yanlış olduğu bu organın görevinin beyin hastalıklarıyla savaşmak olabileceğine dikkat çekti.