Alzheimer'den korunmak için altın öneriler

Alzheimer'den korunmak için altın öneriler

Alzheimer, yaş ilerledikçe önce unutkanlıkla ortaya çıkan daha sonra hafıza kaybı konuşma bozukluğu gibi durumlar ortaya koyan günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan Alzheimer'dan korunmak aslında biraz da bizim elimizde. İşte size Alzheimer'dan korunmak için altın öneriler..

Belirtileri görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açaan ve yakalandıktan sonra geri dönüşü olmayan Alzheimer sadece unutkanlık olarak algılanmaktadır. Oysa ki bu hastalık beynin yeteneklerini yitirmesiyle ve yaşam kalitesini olabildiğince düşüren sonucunda ise yaşamın sonlanmasına kadar giden bir hastalıktır.

Günümüzde nüfus artışı, yaşam süresinin uzaması ve yaşlı popülasyonun artmasına paralel olarak demans ve demansın en sık görülen tipi olan AH insidansının da artması kaçınılmazdır.

Stres, sorumluluklar ve uykusuzluğun da Alzheimer’ı tetiklediği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Kesin olarak hastalıktan koruyacak ilaç, aşı, gıda olmadığı için hastalığa yakalanma ihtimalini düşürmek için yapılması gerekenler şöyle sıralanıyor:

* Zihin faaliyetlerimizi canlı tutabilecek aktiviteleri artırmak (Kitap-gazete okumak, haberleri izlemek, bulmaca çözmek, seyahat etmek, yeni insanlarla tanışmak, sosyal gruplara üye olmak gibi),

* Düzenli egzersiz,

* Hipertansiyon, diyabet ve kolesterolü kontrol altında tutmak,

* Obesiteden korunmak,

* Depresyondan korunmak,

* Alüminyum, kurşun gibi toksik maddelerden ve herpes enfeksiyonlarından korunmak,

Alzheimer hastalığından korunmak için de mutlaka tüketilmesi gereken besinler ise şöyle:

Elma suyu: Beyindeki “asetilkolin” üretimini artıran elma suyunun yapılan araştırmalarda hatırlama hızını ve doğruluğunu artırdığı kanıtlanmıştır. Elma suyundaki bu madde Alzheimer tedavisinde kullanılan Aricept isimli ilaçta da mevcut. Bu nedenle günde 1 elma tüketin ya da suyunu içmek faydalı olacaktır.

Alzheimer'den korunmak için altın öneriler

Tarçın: Şeker hastalığı konusunda bir uzman olan tarçın yemenin zayıf, etkisiz insülini güçlendirdiğini belirlenmiştir. Son yapılan araştırma, tarçının Alzheimer hastalığının başlangıcını durdurabildiğini gösterdiği bu nedenle yiyeceklerinize ve içeceklerinize tarçın eklemenin faydalı olabileceği belirtiliyor.

Alzheimer'den korunmak için altın öneriler

Kahve: Bir zamanlar sağlıksız olarak düşünülen kahve şimdilerde beynin yaşlanması için bir tonik olarak kullanılıyor. Alzheimer’ı ilerleten çeşitli kronik hastalıkları yıldırıcı olarak işe yarıyor. Araştırmada, günde 3-5 fincan kahve içen kadın ve erkeklerde Alzheimer gelişme riskinin yüzde 65 oranında azaldığı belirlendi.

Alzheimer'den korunmak için altın öneriler

Akdeniz Tipi Beslenme : Yeşil yapraklı sebzeler, zeytinyağı sizi Alzheimer’dan uzak tutacak. Akdeniz tarzı beslenme beyni hafıza gerilemesinden ve bunamadan koruyor. Bu nedenle Alzheimer riskinizi yarı yarıya azaltmak için yeşil yapraklı sebzeler, balık, meyveler, sert kabuklu yemişler, baklagiller tüketin.

Şekeri Azaltın: Çok fazla şeker beyinde Alzheimer plakları oluşturuyor. Tüm şeker türlerinde azaltmaya gitmelisiniz. Şekerli meşrubatlardan uzak durun, 330 ml’lik teneke kutuda 8 çay kaşığı şeker bulunuyor. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu, şekersiz buzlu çay ya da su için.