Akut farenjit nedir? Faranjit kaç gün sürer?

Akut farenjit nedir? Faranjit kaç gün sürer?

Farenjit hastalığı boğaz ağrıları ile başlayan bir hastalıktır. Farenjit kaç gün sürer? Farenjitin ne kadarlık bir sürede tedavi edileceği, farenjitin türüne bağlıdır.

Farenjit hastalığı genellikle kış aylarında, virüs ile mikropların boğaz kısmına yerleşmesi ile oluşan boğan enfeksiyonudur. Farinks kısmının iltihaplanması sonucunda farenjit oluşmaktadır.

Akut Farenjit Nedir?

Farenjit hastalığının şiddetli bir şekilde ve ilk defa başlamasına akut farenjit denmektedir. İnsan vücudunda boğazların arka bölümü toz, mikrop ve ısılara karşı duyarlıdır. Farenjit türlerinin sebebi genel olarak mikrop veya virüslerdir. Kronik olan farenjitte ise alkol ve sigara kullanımı fazlasıyla etkilidir.

Akut farenjitte ise sebep genellikle virüslerdir. Ayrıca mevsim geçişleri de farenjite neden olmaktadır.

Farenjit Belirtileri ve Tedavisi

Farenjit hastalığına boğaz ağrısı çekilmektedir. Bu hastalığın ilk belirtileri boğaz ağrılarıdır. Farenjit hastalığının pek çok belirtisi vardır. Bu hastalığın belirtileri şunlardır:

- Baş ağrısı

- Ateş

- Deri döküntüsü

- Kas ve eklem ağrısı

- Boyun kısmında şişmiş lenf görüntüsü

- Öksürük

- Ses kısılması

- Yorgunluk

- Halsizlik

- İştahsızlık

- Boğazda yanma, kaşıntı, kuruluk

- Burun akıntısı

- Yiyeceklere ve tozlara karşı aşırı hassasiyet

Farenjit tedavisinde sprey, gargara, ağrı kesici gibi ilaçlar kullanılmaktadır. İncelemeler sonucunda farenjit bakteriyel kaynaklı ise antibiyotik tedavisine başlanmaktadır.

Kronik farenjitte ise, tedavi farenjite neden olan virüsü ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bundan dolayı kronik farenjitten kurtulmak için doktor muayenesine önem göstermek gerekir.