Adet düzensizliği sebepleri nedir, neden olur? Adet düzensizliği için bitkisel çözümler

Adet düzensizliği sebepleri nedir, neden olur? Adet düzensizliği için bitkisel çözümler

Sağlıklı her kadın 28 gün ile 35 gün arasında bir kez adet kanaması yaşamaktadır. Bu sürelerin uzaması ya da kısalması durumunda ortaya adet düzensizliği sorunu çıkar. Adet düzensizliği yaşayan kadınlar ''Adet düzensizliği sebepleri nedir, neden olur?'' sorusuyla ilgili araştırma yapmaya başladı. Adet düzensizliği için bitkisel çözümler ve ayrıntılar haberimizde.

Adet düzensizliği, kadınların en çok sorun yaşadığı konulardan biridir. Adet kanaması kadınların üreme sistemi için önemli bir durumdur. Sağlıklı her kadın ortalama 28 günde bir adet kanaması yaşar. Hamilelik durumu olmaması halinde bu döngü her ay tekrarlar.

Adet düzensizliği nedir?

Adet kanaması periyodu ilk günden başlanarak diğer ayki kanamanın ilk gününe kadar olan gün ile hesaplanır. Sağlıklı bir kadının adet döngüsü 21 gün ila 35 gün arasındadır. Ancak ara uzun sürüyor ya da daralıyorsa adet düzensizliği ortaya çıkar.

Adet düzensizliği neden olur?

Adet düzensizliğinin birden fazla nedeni olabilir. Ara kanama yaşanmasının temel nedeni yumurtlama esnasındaki hormonların düşüşüdür. Hormonların düşüşü sonrasında rahim iç dokusu hormon desteğini kaybetmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınların bir jinekolog ile görüşmesi gerekmektedir.

Adet düzensizliğine neden olan durumlardan bazıları rahim ve overlen kistleri, polip, miyom, adenomyozis ve yumurtlama sorunlarıdır.

Adet düzensizliğinin belirtileri nelerdir?

Adet kanamaları normal şartlarda 2 ila 7 gün arası sürmektedir. Kanama periyodu ise 21-35 gün arasındadır. Genellikle yeni adet görmeye başlayan ya da menopoz dönemine giren kadınlar için bu düzensizlikler normaldir. Ancak diğer gruptaki kadınlar için önemli ve takibi yapılması gereken bir konudur. Adet düzensizliğinin belirtileri şunlardır:

-Adet döngüsünün 21 günden daha kısa ya da 35 günden daha sürmesi

-Kanamanın 2 günden az ya da 7 günden uzun sürmesi

-Şiddetli kanama

-Baş dönmesi

-Kansızlık

-Kusma

Adet düzensizliği için bitkisel çözümler

Adet düzensizliği ilk olarak bir jinekolog öncülüğünde tedavi altına alınmalıdır. Bunun yanı sıra bitkisel kürler de hazırlanabilir. Adet düzensizliği için kullanılan bitkiler şunlardır:

-Adaçayı

-Kuşkonmaz

-Ahududu

-Mine Çiçeği

-Ballıbaba otu