Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet düzensizliği kadınların yaşadıkları en sıkıntılı durumlardan bir tanesidir. Düzenli bir şekilde adet olunmaması birtakım sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına da sebep olmaktadır. Bu durumlarda da adet söktürücü özelliği olan bitkilerden faydalanmak gerekebilir. Bizler de bu haberimizde siz değerli okuyucularımız için adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürücüdür? Sorularının cevaplarını araştırdık ve haberimizde detayları ile konu edindik.

Adet düzensizliği kadınların adet olma dönemlerinin gecikmesi, bu sürenin azalması veya uzaması şeklindedir. Adet düzensizliği yaşayan kadınlarda bu durum sıkıntılı bir sürecin yaşanmasına sebep olmaktadır.

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzensizliği, bir kadının ortalama 28 günde bir olması gereken kanamanın daha da kısa süreli veya daha da uzun süreli olmasıdır. Normal durumlarda kadınların adet aralıkları 21 gün ile 35 gün arasındadır. Bu süreden daha az veya daha fazla olması durumunda ise adet düzensizliği durumundan söz edilir. Adet düzensizliğine sebep olan birçok etmen vardır. Adet düzensizliği belirtileri ise şunlardır;

 • Adet döngüsünün 21 günden daha kısa olması ya da 35 günden daha az olmasıdır.
 • Adet döneminin 3 günden daha az olması veya 7 günden daha fazla olmasıdır.
 • Adet döneminde şiddetli biçimde kanama olmasıdır.
 • Adet döneminde ağrı, kramp veya kusmaların olmasıdır.
 • Sürekli olarak yorgunluk hissinin olmasıdır.
 • Baş dönmesi olmasıdır.
 • Kansızlık olmasıdır.
 • Sık sık adet görme veya uzun bir süre boyunca adet görememe durumunun olmasıdır.

Hangi bitkiler adet söktürmeye yardımcı olmaktadır?

Adet düzensizliği olan kadınlarda adet söktürmek için kullanılacak birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi de bitki çaylarıdır. Bitkilerden faydalanılarak adet düzensizliğinden kurtulmak ve adet söktürmek de oldukça mümkün.

İşte adet söktürmeye yardımcı olan bitkiler;

 • Rezene çayı
 • Papatya çayı
 • Kekik çayı
 • Kantaron çayı
 • Civanperçemi çayı
 • Biberiye çay
 • Tarhun çayı
 • Melisa çayı
 • Nane çayı
 • Isırgan otu çayı
 • Adaçayı
 • Zencefil çayı
 • Kiraz sapı çayı
 • Kuş dili çayı

Adet söktürücü olan rezene çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliği olan rezene çayı, bu durumu yaşayan kadınlar arasında en çok tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Rezene çayı, içerdiği C vitamini sayesinde ve antioksidanlar sayesinde hem bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor hem de adet düzensizliği probleminin giderilmesini ve adet kanamalarının belli bir düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de adet döneminde başlayan ağrılardan kurtulmak için kullanılan rezene çayını hazırlamak oldukça basit. Yapmanız gereken tek şey 1 bardak suya 10 gram rezene ekleyerek kaynatmak. Yapmış olduğunuz rezene çayını günde 2 fincan olarak tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü olan papatya çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan papatya çayı, kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çayları arasında gelmektedir. Papatya çayı, sinirleri gevşetir ve adet söktürücü olarak da oldukça sık kullanılan bir çaydır. Adet döneminde başlayan ağrıları giderme özelliği vardır ve aynı zamanda da hem sırt ağrılarından hem de bel ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Papatya çayını sıcak suya koyduktan sonra biraz demlendirerek tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü olan kekik çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliğe sahip olan kekik çayı, kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Adet döneminde çok fazla sancı çeken ve dayanılmaz ağrısı olan kadınlar için en doğru tercih kekik çayıdır. Çünkü kekik çayı sayesinde hem adet kramplarından kurtulursunuz hem de geciken adetinizi söktürürsünüz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü kantaron çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan kantaron çayı, bu problemi yaşayan kadınlar arasında en çok tercih edilen bitki çaylarındandır. En hızlı adet söktürücü çaylardan bir tanesi olan kantaron çayı, ayrıca kuvvetli bir idrar yolu enfeksiyonu önleyicisidir. Adet düzensizliği durumlarında kullanılacak olan kantaron çayı için 1 bardak kaynamış suya 1 çorba kaşığı kantaron bitkisi eklendikten sonra 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılır ve demlendikten sonra da tüketilir. Hazırlamış olduğunuz kantaron çayını günde iki kere tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü civanperçemi çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliğe sahip olan civanperçemi çayı, kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Kadınların üreme organları konusunda çokça faydası olan civanperçemi bitkisi aynı zamanda adet söktürücü özelliği olması ile de dikkat çekiyor. Adet dönemlerinde tüketilen civanperçemi çayı adet döneminde meydana gelen ağrılardan da kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü biberiye çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü işlevi olan biberiye çayı, kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Çok güçlü bir adet söktürücü olan biberiye çayı, adet döneminde meydana gelen sancıların giderilmesinde de yardımcı olmaktadır. Adet söktürmek için kullanılacak olan biberiye çayını hazırlamak için ise 1 bardak suya 10 gr biberiye bitkisi eklenerek 10 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Hazırlamış olduğunuz bu biberiye çayın günde 2 bardak içebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü tarhun çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliği olan tarhun çayı, kadınlar arasında en çok tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Adet söktürücü özelliğinin yanı sıra ayrıca adet döneminde başlayan sancılardan da kurtulmanıza yardımcı olmaktadır ve rahatlama etkisi meydana getirmektedir. Adet söktürmek için tarhun çayı hazırlamak istediğinizde 1 bardak kaynamış suya 4 gram tarhun ekleyin ve 10 dakika boyunca demlenmesi için bekletin. Hazırlamış olduğunuz tarhun çayını günde 2 bardak olarak tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü melisa çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan melisa çayı, kadınlar arasında adet düzensizliği konusunda en fazla tercih edilen bitki çayları arasındadır. Adet söktürme ve kasları gevşetme özelliği olan melisa çayı, ayrıca rahatlatıcı etkiye de sahiptir. Adet söktürmek için kullanacağınız melisa çayını hazırlamak için, 1 bardak su ile bir tatlı kaşığı melisayı 5 dakika boyunca kaynattıktan sonra tüketebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayını günde 3 bardak olarak tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü nane çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan nane çay, kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Çok güçlü etkiye sahip olan adet söktürücülerden bir tanesi olan nane çayı, kadınların adet dönemlerinde oluşan sancılardan kısa bir sür içinde kurtulmalarını sağlar. Adet söktürmek için kullanacağınız nane çayını hazırlamak için 1bir tatlı kaşığı neneyi 1 bardak suyun içinde kaynatın ve sonra da tüketin.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü ısırgan otu çay nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliğe sahip olan ısırgan otu çayı, adet düzensizliği yaşayan kadınlar arasında en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Adet söktürücü etkisinin dışında adet ağrılarının da giderilmesi için yardımcı olmaktadır. Adet söktürmek için kullanacağınız ısırgan otu çayını hazırlamak için öncelikle 1 çay kaşığı kurutulmuş olan ısırgan otunu kaynamış suya koyun ve 10 dakika boyunca dinlenmesi için bırakın. Hazırladığınız ısırgan otu çayınızı günde 3 bardak olarak tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü adaçayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan adaçayı, adet düzensizliği problemi yaşayan kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çayları arasında gelmektedir. En iyi adet söktürücü bitkilerden bir tanesi olan adaçayı, ayıca kadınların bu dönemlerini rahat bir şekilde atlatmalarına da yardımcı olmaktadır. Adaçayı hazırlamak için 1 tatlı kaşığı adaçayını kaynamış su içine ekleyin ve 5 dakika boyunca demlenmesi için bekletin. Hazırlamış olduğunuz adaçayını günde 2 bardak şeklinde tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü zencefil çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü olan zencefil çayı, adet düzensizliği yaşayan kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Bağışıklık sistemi için de son derece faydalı olan zencefil çayı, ayrıca adet söktürücü ve adet sancılarını da önleyen bir etkiye sahip çaydır. Adet söktürmek için kullanacağınız zencefil çayını hazırlamak için de bir adet taze zencefili 10 dakika boyunca kaynayan suda bekletin ve sonra da tüketin.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü kiraz sapı çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü etkiye sahip olan kiraz sapı çayı, adet düzensizliği olan kadınlar arasında en fazla tercih edilen bitki çaylarından bir tanesidir. Adet söktürme konusunda son derece etkili olan kiraz sapı çayı ayrıca adet sancılarının da ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Kiraz sapı çayını hazırlamak için, bir su bardağı kurutulmuş olan kiraz sapını kaynatın ve günde 3 bardak olarak tüketin.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü havuç tohumu çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü etkiye sahip olan havuç tohumu çayı, kadınlar arasında en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Adet söktürücü olarak kullanılmakta olan havuç tohumu çayı, kadınların adet sancılarının giderilmesi için de kullanılan bir bitki çayıdır. Havuç tohumu çayını hazırlamak için, bir bardak kaynamış olan suyun içine 10 gr havuç tohumu koyun ve 10 dakika boyunca demlenmesi için bekletin. Demlendikten sonra hazırlamış olduğunuz havuç tohumu çayınızı tüketebilirsiniz.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?

Adet söktürücü kuş dili çayı nasıl hazırlanmaktadır?

Adet söktürücü özelliğe sahip olan kuş dili çayı, kadınlar arasında adet düzensizliği konusunda en çok tercih edilen bitki çayları arasındadır. Hem adet söktürücü etkiye sahip hem de adet kanamasının düzene girmesi ve sancılarında hafiflemesi için yardımcı olmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra kuş dili çayı adet çoğaltma özelliği ile de dikkat çekiyor. Adet söktürücü olarak kuş dili çayını hazırlamak için de, kuş dili çayını bal ile birlikte kaynattıktan sonra günde 3 kere tüketmeniz yeterli olacaktır.

Adet düzensizliği nedir? Hangi bitkiler adet söktürür?