Ana Sayfa GÜNDEM Sağanak Etkisi Ordu’da Devam Ediyor

Sağanak Etkisi Ordu’da Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde sağanaklar Ordu'nun çeşitli bölgelerinde sele neden oldu. Ardından çeşitli noktalarda devam eden yağışlar nedeniyle 18 ev tahliye edilerek, risk kontrol altına alındı.

38
0

Geçtiğimiz günlerde sağanaklar Ordu’nun çeşitli bölgelerinde sele neden oldu. Ardından çeşitli noktalarda devam eden yağışlar nedeniyle 18 ev tahliye edilerek, risk kontrol altına alındı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz haftadan bu yana Karadeniz, Marmara ve İç Ege ile İç Akdeniz için verdiği sağanak uyarıları etkisini göstermişti. Başta Ordu olmak üzere Rize, Trabzon ve Samsun’da uzun süre devam eden sağanak yağışlar, illerin çeşitli noktalarında sel riski oluştururken, Ordu’nun Ünye ilçesi derenin taşması sonucunda su altında kalmıştı. Sel felaketi nedeni ile maddi hasarın boyutu büyük olurken, çok sayıda vatandaş evsiz kalmıştı. Bu durumun ardından devlet erkanı bölgeye intikal ederek, vatandaşlara destek olunacağının sözü verilmişti. Şimdi ise devam eden sağanak yağış nedeniyle Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde vatandaşlar evlerinden tahliye ediliyor.

TEDBİR AMAÇLI TAHLİYE ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Gece saatlerinde bastıran sağanak yağış, Ordu’nun Çaybaşı ilçesinde şiddetli bir etki gösterince sel kaçınılmaz oldu. Daha önce Ünye’de meydana gelen sel hadisesini hatırlatan yapış nedeni ile Çaybaşı’nda ise önlemler erkenden alınmaya başlandı. Bu kapsamda sel riskinden etkilenmesi olası olan 18 hane tedbir amaçlı olarak boşaltıldı ve vatandaşlara yurtlara yerleşme imkanı sağlandı. Çaybaşı Belediyesi’nin kontrollü olarak gerçekleştirdiği çalışma ile vatandaşlar yurtlara yerleştirilirken, sağanak yağışların hafiflemesi ile birlikte vatandaşların evlerine gönderileceği açıklandı.

Çaybaşı’nda bu şekilde önlemler alınırken, İkizce ilçesinde ise sağanak etkisi ile heyelan meydana geldi. Yaşanan hadisede can kaybı olmazken, ulaşım yollarına düşen toprak ve kaya parçaları geçici olarak trafiğin akmasını engelledi. Belediye ekipleri ise bölgenin temizlenmesi için harekete geçtiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here