Saadet Yüksel kimdir? Yemin ederek AİHM yargıcı görevine resmen başladı!

Saadet Yüksel kimdir? Yemin ederek AİHM yargıcı görevine resmen başladı!

Nisan ayı içerisinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçlık görevine hak kazanan Saadet Yüksel Strasburg'da düzenlenen törenle yemin ederek görevine resmen başladı. Peki Türk yargıç olarak AİHM'de bizi temsil eden Saadet Yüksel kimdir..

Saadet Yüksel Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) yargıçlık görevine 9 Nisan 2019 tarihinde seçilmişti. Strasburg’da AİHM’ye ait merkezde, Yunan başkanı Linos-Alexandre Siclianos gibi birçok yargıcın da katıldığı törende yargıçlık yeminini etti. Törene katılan diğer yargıçların kutlamalarını kabul eden Saadet Yüksel bundan böyle AİHM’de Türkiye’yi temsil ederek ülkemizden gelen tüm davalara otomatik olarak katılacak. AİHM’deki yaklaşık 58bin davadan 7 bin 850’sinin Ankara’ya yönelik şikayetler olduğu ve Türkiye’nin Rusya, Romanya ve Ukrayna’dan sonra en çok şikayet edilen 4. ülke konumunda olduğu söyleniyor.

Törende Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve Danıştay Başkanı Zerrin Güngör gibi yargı organlarının zirvesindeki isimlerin katılması dolayısıyla insanlar şaşkınlığını gizleyemediler. Daha öncesinde medyada da bu bilgi verilmemişti. Genellikle yemin törenlerine üst düzey yetkililer katılmadığından da bu hareket Türkiye’nin “AİHM”ye verdiği önem” olarak algılandı. Zaten AİHM basına töreni kapattı ve herhangi bir paylaşımda bulunmayı reddetti.

AİHM’nin “en genç yargıcı” ünvanını aldı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi(AKPM) tarafından 176 oydan 111’ini alıp ilk turda yargıçlığa hak kazanan Saadet Yüksel, bu görevini tek sefer olmak kaydıyla 9 yıl sürdürecek. Daha öncelerinde Rıza Türkmen ve Işıl Karakaş’ın yaptığı görevi alan 3. Türk yargıç olan Yüksel, AİHM’nin “en genç yargıcı” ünvanını alarak da dikkatleri çekti.

Saadet Yüksel kimdir? Yemin ederek AİHM yargıcı görevine resmen başladı!

Saadet Yüksel kimdir?

Doç.Dr.Saadet Yüksel 1983 yılında İstanbul’da doğmuş, Harvard Üniversitesinde yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesinde de doktorasını yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığını yürüten Yüksel, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesinde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Katar’da bulunan Hamad Bin Khalifa üniversitesinde de 2018 yılında misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştu.